Gündem Haberleri

  Ünlüler farları yaktı

  Hürriyet Haber
  21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gündüz far açma kampanyasına Mithat Bereket, Neşe Erbert, Hülya Avşar, Berna Laçin gibi ünlüler de katıldı.

  Bridgestone'un geçtiğimiz Ekim ayında başlattığı ‘‘Farım da Hep Açık Yolum da’’ kampanyası beklenenin üzerinde ilgi gördü. Kampanya başında, gündüzleri far açanların oranı yüzde 0.7 iken, son yapılan ölçümlerde bu sayının yüzde 13'e çıktığı belirlendi.

  Sürücüleri, her sene 5 binin üzerinde insanın öldüğü trafik kazalarına karşı daha duyarlı hale getirmeyi amaçlayan sosyal kampanyaya ünlüler de destek veriyor. Radyo ve televizyonda süren kampanyaya katılan isimler şunlar: Mithat Bereket, Cem Davran, Neşe Erberk, Melih Kibar, Candan Erçetin, Hülya Avşar, İbrahim Kutluay, Berna Laçin, Meltem Cumbul, Mehmet Ali Alabora, Can Dündar.

  Kampanya yalnızca ünlülerden değil, Karayolları Genel Müdürlüğü'nden de destek görüyor. Tünel çıkışlarında bulunan ‘‘farlarınızı söndürün’’ ibareli tabelaların sökülmesi çalışmalarına başlandı.

  Dünyada ilk defa 1961 yılında Amerika'nın Teksas eyaleti valiliğince düzenlenen trafik güvenliği kampanyasında gündüz farlar yakılmıştı. 1997 yılında yapılan Avrupa Trafik Güvenliği toplantısında, gündüz farlar yakıldığı takdirde gün içindeki ölümcül kazalarda yüzde 24.6, diğer kazalarda da yüzde 20 azalma olacağı öngörülmüştü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı