Gündem Haberleri

  Ünlü yazar: Avrupalı yöneticileri hadım edin

  Hürriyet Planet
  25.05.2011 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) eski başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın, New York 'ta karıştığı cinsel taciz skandalın ardından, Avrupa'da erkek yöneticilerin önemli bir kusuruna değinen oldukça çarpıcı bir yazı kaleme alındı.

  Dünya gündemine oturan, Kahn'ın otel odasındaki rezaleti, ünlü İngiliz romancı ve gazeteci Percy Kemp'e çarpıcı bir ilham verdi. Kemp, Liberation gazetesindeki köşesinde, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Borroso'ya açık mektup yazarak çok tartışılacak bir öneri götürdü. Dünyanın saygın gazetelerinden Liberation'da gündeme getirilen önerinin özeti; "erkek yöneticilerin hadım edilmesi"...  Bu ilginç yazıyı Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat Türkçe'ye çevirerek bugün köşesine taşıdı.

   

  İşte Kemp'in o yazısı:

   

  "Sayın Barroso,

   

  Başta Avrupa, dünya ülkelerinin düzgün yönetimi, erkek hormonlarının zamansız şahlanmasıyla tehlikeye giriyor. Aşırı libidonun kimi politikacıların aklını başından alırken, kimine de kantarın topuzunu kaçırttığı gerçeği, yeni bir felaket türü değil.

   

  Betsabe’ye sahip olabilmek için elini kana bulayan Kral Davut’tan Kleopatra’ya yaranmak için koca Roma İmparatorluğu’nu ikiye bölen Marcus Antonius’a, dünya tarihi erkek libidosuna yenilen bir afet güncesidir. Kanuni Sultan Süleyman bile Hürrem Sultan yüzünden veliahtları arasından en sevdiği, en yetenekli oğlunu öldürterek Osmanlı İmparatorluğu’nu zirveden aşağı iten bir libido kurbanı değil midir?

   

  Sonuncu örneği Dominique Strauss Kahn’da da görüldüğü gibi, er ya da geç mutlaka libidosuna yenilen politikacıların tümü erkek olup bu politikacıların hiçbiri, İngiltere’nin küresel iktidar temellerini atan ve kendi mutluluğunu devletin bekasına feda eden bakire Kraliçe Birinci Elizabeth’in erdemini gösterememiştir.

   

  İtiraf etmek gerekir ki kadınlar içgüdülerine egemen olmakta, biz erkeklerden çok daha başarılıdır. Çoğu erkek cinselliğe tutsak olurken kadınlar cinselliği hem akılcı kullanır hem de yararlanır. Bu üstünlüklerinden dolayı, siyasal yapılanmada önemli makamların salt kadınlara verilip erkeklere yasaklanmasında kamusal yarar vardır.

   

  Ünlü yazar: Avrupalı yöneticileri hadım edin

  Liberation'da yayımlanan makale.

  Avrupa Parlamentosu’nun böyle bir öneriyi ‘ayrımcı’ bulması halinde, size ikinci bir teklifim var: Üst düzeyde politika yapmak isteyen tüm erkekleri hadım edelim!

   

  Vietnam’ın ulusal kahramanı Li Tuong Kiet, İmparator Jüstinyen’in sağ koluNarses, Çin’deki Tang hanedanının büyük veziri Gao Lişi ve tam üç Osmanlı sultanına hizmet eden Venedikli Gazanfer Ağa’nın devlet adamlığındaki ortak nitelik, hadım olmalarıydı. Hadımlık, üstün bir niteliktir. Çünkü politikacıyı her türlü güdü ve dürtüden uzak tutar, hizmetine girdikleri ülkenin, liderin, halkın yararına tümüyle devlet işlerine yoğunlaşmasını sağlar.

   

  Salt hadımlar tarafından yönetilen bir dünya düşünün: Uçkuru şişkin egolar yok, eşini aldatan politikacılar yok, cinsel taciz, tecavüz skandalları, oğlancı ruhban sınıfı yok. Evlilik yok, dolayısıyla kayrılacak hanım hısmı yok. Çocukları olmayacağından oğul, kız, gelin, damat nepotizmi yok. Soyları sürmeyeceğinden siyasal hanedanlar yok ve babadan oğula parti liderliği yok. Kötüye giden dünya gemisi, hadım liderlerle nihayet aklı başında ve soğukkanlı kaptanlara kavuşur böylece.

   

  İşte bu nedenledir ki yüce makamınız zaman yitirmeden ve hiç olmazsa Avrupa’da, ancak hadım edilmeyi kabul eden erkeklerin politika yapabileceklerini karara bağlamalıdır.

   

  Eğer hiçbir erkeğin politikaya böyle bir bedel ödemeye yanaşmayacağını düşünüyorsanız, yanılırsınız: Devletin bekası için canını vermeye hazır olanlar, vücutlarının küçücük bir parçasını, üstelik üst düzeyde siyasal kimliğin kendilerine sunduğu yüksek refah, ayrıcalık ve dokunulmazlık karşılığında, haydi haydi vereceklerdir.

   

  En derin saygılarımla."

   

  KİMDİR?

  Annesi İngiliz, babası Lübnanlı olan Percy Kemp, casus romanları yazarı olmasının yanı sıra gazetecilik yapıyor. Çok sayıda kitabı bulunan Kemp'in hiçbir çalışması Türkçe'ye çevrilmedi.

   

  Bu yazının orijinali, Liberation gazetesinde “Une antique et bonne solution : le pouvoir aux eunuques” başlığıyla yayımlanmıştır.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı