Gündem Haberleri

  Ünlü modacıya 110 milyar ceza

  Hürriyet Haber
  19.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin ünlü moda firması Tommy Hilfiger, piyasaya sürdüğü ürünlerin etiketlerine yeterli bilgi koymadığı ve eksik etiket kullandığı için, 300 bin dolar (yaklaşık 110 milyar TL) ceza ödemeyi kabul etti.

  Amerikan federal kanunlarındaki, giysilerde bulunması gereken etiket kurallarına uymadığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Tommy Hilfiger firması, konu ile ilgili olarak mahkemeye gitmemek için, anlaşma yoluna gitti ve 300 bin dolar cezayı kabullendi.

  Tüketicilerden gelen şikayetleri göz önüne alarak, Hilfiger firması hakkında soruşturma başlatan Federal Ticaret Komisyonu, Hilfiger firmasının sattığı bazı giysilerde yeterli etiket bilgisi olmadığı için, temizlemede renk karışması ve solmaların meydana geldiğini, insanların büyük paralar ödeyerek satın aldıkları giysileri kullanamadıklarını ileri sürdü.

  Para cezasının yanı sıra Tommy Hilfiger firması, gerektiğinde müşterilerin iletişim kurabilmeleri için etiketlere 800'lü telefon numarası koyma sözü de verdi. Anlaşma ile belirlenen ceza miktarının şimdiye kadar ABD'de giysilerin etiketleri konusunda verilmiş olan en büyük ceza olduğu bildiriliyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı