Gündem Haberleri

  Ünlü mimarın davasında binlerce kişiyi ilgilendiren karar çıktı

  Dinçer GÖKÇE
  13.02.2018 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Mahkeme, Mimar Abdullah Burnaz ile eski eşi Özlem Altay’ın yıllar sonra yeniden dava sürecine girmelerine neden olan konuda dikkat çekici bir karar verdi. Mahkeme, velayeti annede olan 18 yaşın altındaki çocukları için, 'yurtdışına çıkışlarda babanın iznine gerek olmadığına' hükmetti. Anılan karar, benzer durumda olan çok sayıda kişi için emsal nitelik taşıyor.

  DAVAYA bakan Üsküdar Aile Mahkemesi çift için boşanma kararı verdi. Mahkeme, davanın açıldığı tarihte 4 yaşında olan A.’nın velayetini ise anneye verdi. Boşanma kararı sonrası Abdullah Burnaz, Selin Denizli ile evlendi.

  Ünlü mimarın davasında binlerce kişiyi ilgilendiren karar çıktıBOŞANMIŞ DA OLSA İZİN ŞART

  Özlem Altay geçen yıl yaz tatilini, 11 yaşındaki kızı A. ile yurtdışında geçirmek istedi. A.’nın, 26 Avrupa ülkesini kapsayan Schengen Bölgesi'ne giriş vizesinin süresi ise 27 Temmuz’da sona eriyordu. Anılan ülkeler, 18 yaşın altındaki çocuklara verilecek vize için, boşanmış da olsalar, her iki tarafın da iznini içeren muvafakatname talep ediyor.

  ÇÖZÜM İÇİN MAHKEMEYE GİTTİ

  İddiaya göre Burnaz, eski eşinden gelen talebi yerine getirmedi. Altay, hemen her yıl benzer bir sorun yaşamamak için dava açtı. Altay’ın avukatı Osman Hacıbekiroğlu aracılığı ile İstanbul Aile Mahkemesi’nde açtığı dava dilekçesinde “Müşterek çocuğun velayeti üzerinde bulunan annesi refakatinde yapacağı seyahatlere ilişkin vize başvurularında, ilgili makamlara sunabilmek için, vize başvurusuna ve turistik gezi amaçlı seyahatlere baba yerine muvafakat verilmesini talep etmekteyiz” denildi.

  SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DE KAPSIYOR

  Davaya bakan İstanbul 2. Aile Mahkemesi kararını 8 Şubat günü verdi. Kararda, A.’nın velayetinin annede olduğu özetle şöyle denildi: “Baba Abdullah Burnaz’ın velayet hakkı kaldırılmış durumda. Velayet hakkı kendisine verilen davacı annenin çocuğa ilişkin velayet hakkı seyahat özgürlüğünü de kapıyor. Babanın muvafakatına gerek yok.”

  KARAR ÖNEMLİ BİR SORUNU ÇÖZDÜ

  Kararı değerlendiren Av. Osman Hacıbekiroğlu, "Bu kararla, binlerce boşanmış çiftin çok önemli bir sorunu çözülmüş oldu. Yasal bir hakkı olmamasına rağmen velayet sahibi olmayan ebeveynin keyfi davranışlarından, tehditlerinden özellikle kadınlar kurtulmuş oldu. Bu karar, kadınlarımızı olduğu kadar ebeveynleri arasında bu nedenle duygusal şiddete maruz kalan çocuklar için de sevindirici bir karar. En azından birbirleriyle konuşmak, görüşmek istemeyen boşanmış çiftlerin sırf bu nedenle görüşme zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Ülkemizdeki tüm konsoloslukların çocuklar için başvurulan vize başvurularında boşanmış ebeveynlerin her ikisinden de istedikleri muvaffakatnamenin yasal bir gerekçesi kalmadığından derhal bu uygulamaya son vermeleri gerekir. Mahkemece velayet hakkı kendisine verilen ebeveynin vize için müracaatı yeterlidir" şeklinde konuştu.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (13.02.2018)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı