Gündem Haberleri

  Ünlü karikatüriste karikatür gibi ceza

  Hürriyet Haber
  30.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ünlü karikatürist Muhittin Köroğlu karikatürünü izinsiz kullanan Sincan Belediyesi'ni dava etti. Ancak sonuç hiç de umduğu gibi çıkmadı. Hem haksız bulundu, hem de mahkeme masraflarını ödemediği için 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

  SİNCAN Belediyesi tarafından 1997 yılında düzenlenen 'Yeşil bir Sincan için elele' ağaçlandırma kampanyasının afişlerinde izinsiz olarak kullanılan karikatürü için dava açan dünyaca ünlü karikatürist Muhittin Köroğlu, mahkeme tarafından haksız bulundu. Mahkeme, Sincan Belediyesini, karikatürü kamu yararına kullandığı gerekçesiyle beraat ettirdi. Hakim, Muhittin Köroğlu'nu ise mahkeme masraflarını ödemeye mahkum etti. Davaya itiraz eden Köroğlu, masrafları ödemediği gerekçesiyle 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

  Karikatürlerinin dünyanın bir çok ülkesindeki kampanya ve festivallerde kullanıldığını söyleyen Muhittin Köroğlu, ‘‘Beni hiç olmazsa telefonla arayarak izin isteme lütfunda bulunsaydılar, kesinlikle izin verirdim. Telif ücreti hiç önemli değil. Bir çok belediye tarafından kullanılan karikatürlerim var. Arayıp izin istiyorlar ve ben seve seve evet diyorum. Sincan Belediyesi ise benim karikatürümü resmen çaldı ve beni hiçe saydı. Sanatçıya bundan daha büyük bir hakaret olamaz. Bir de başvurduğum adalet mekanizması geri tepti. Suçluyu koruyarak haklıyı cezalandırdı. Hakkımı aradığım için cezaevine gireceğim. Bu nasıl anlayış?’’dedi.

  Roma, Barcelona, Makedonya'nın yanısıra ülkemizde de 120 sergi açan Muhittin Köroğlu, 5 yıl üst üste Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği'ni de başarıyla yürüttü. Karikatürlerinde çevre sevgisini esas alan ve bu konudaki çalışmalarından dolayı çok sayıda ödül ve teşekkür alan sanatçı, şimdi evinde cezaevine gireceği günü bekliyor.

  Telif haklarının hala korunamadığı ülkemizde ,bu son olay ile durumun ne kadar vahim olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı