GeriGündem Ünlü isimlerden Gülmen ve Özakça çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlü isimlerden Gülmen ve Özakça çağrısı

Ünlü isimlerden Gülmen ve Özakça çağrısı

Aralarında ünlü sanatçılar, yönetmenler ve yazarların da bulunduğu isimler, KHK ile atıldıkları işlerine geri dönebilmek için 111 gündür açlık grevinde olan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için yetkililere çağrı yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çağrıya tepki gösterdi.

Aralarında Ataol Behramoğlu, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Barış Pirhasan, Edip Akbayram, Elif Şafak, Ercan Kesal, Ferzan Özpetek, Gülriz Suriri, Hale Soygazi, Halil Ergün, Hasibe Eren, Hayko Cepkin, Halil Ergün, Levent Üzümcü, Lale Mansur, Latife Tekin, Meltem Cumbul, Murathan Mungan, Müjde Ar, Müjdat Gezen, Nejat Yavaşoğulları, Rutkay Aziz, Selçuk Yöntem, Sabahat Akkiraz, Sıla Gençoğlu,Sevinç Erbulak, Suavi, Şevket Çoruh, Tolga Sağ, Tilbe Saran, Zeynep Tanbay, Zülfü Livaneli ve Zuhal Olcay’ın da aralarında bulunduğu 111 isim 111 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir açıklama yayınlandı.

Gazetelere ilan olarak da verilen ççıklamada şöyle denildi: “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, OHAL kararnamesi ile işten atılan beş bin akademisyen, elli bin öğretmen ve yüz elli bin çalışandan yalnızca ikisi. İşe geri dönme talebiyle açlık grevine gittikleri için cezaevine atıldılar 111 gündür açlar. Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin. Okullarına dönebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri için devletin gereken adımları atmasını istiyoruz. Adalet ve demokrasi bunu gerektirir.”

BAKAN TEPKİ GÖSTERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili gazetele verilen ilana Twitter hesabından tepki gösterdi. Soylu, "Başınıza gelen en ufak olayda yardım istediğiniz polisin bilgisine, istihbaratına ve tespitlerine güvenmiyorsunuz, savcılara ve hakimlere de güvenmiyorsunuz ancak terör örgütü üyelerine güveniniz sonsuz" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle