GeriGündem Ünlü Fransız gazetesi Sarkozy'e rağmen satıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlü Fransız gazetesi Sarkozy'e rağmen satıldı

Ünlü Fransız gazetesi Sarkozy'e rağmen satıldı
refid:15171742 ilişkili resim dosyası

Fransa'nın en eski ve etkili gazetelerinden Le Monde’un yönetim kurulu, prestijli yayın organının Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin karşı çıktığı bir gruba satılmasını onayladı.

Kararla birlikte gazetenin yeni sahipleri, bankacı Matthieu Pigasse, iş adamı Pierre Berge ve Free adlı telekomünikasyon şirketin sahibi Xavier Niel oldu.

 

Gazetenin 20 kişilik yönetim kurulundaki 11 üyenin, oyunu bu üçlü tarafından yapılan ortak teklif lehinde kullandığı belirtildi. Le Monde gazetesi çalışanları da büyük bir oy çoğunluğuyla üçlü teklif lehine oy kullanılması kararı almışlardı.

 

Günlük tirajı 400 binin üzerinde olan Le Monde'un yöneticileri, geçtiğimiz dönemde mali olarak zor durumda olduklarını açıklamış ve kaynak bulunamaması durumunda çalışanlarına Temmuz ayında maaş ödeyemeyeceğini belirtmişti.

 

Çalışanların kararının ardından Nouvel Observateur, France Telecom ve İspanyol El Pais gazetesinin sahibi Prisa şirketi dün verdikleri ortak teklifi geri çekmişti. Fransız basını, teklifi geri çeken grubu Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin desteklediği yönünde yorumlar yapmıştı.

 

Yeni sahiplerinin gazeteye 80 ila 120 milyon euro dolayında yatırım yapması bekleniyor.

 

SARKOZY İSTEMİYORDU

Basında yer alan haberlerde, Sarkozy'nin Le Monde'un, Lazard France bankasının Başkanı Pigasse ile ünlü modaevi Yves Saint Laurent'ın ortağı Bergé ve yaklaşık 2 milyar euroluk şahsi serveti bulunan telekomünikasyon devi Neil'in eline geçmesini istemediği yönündeki yorumlar öne çıkmıştı.

Gazetenin yeni sahiplerinin 2012 seçimlerinde kendisine muhalefet etmesinden korkan Sarkozy, bu satışın gerçekleşmesi durumunda devlet tarafından gazetenin baskı işlerinin yeniden yapılandırılması için verilen 45 milyon euroluk kaynağı geri çekme tehdidinde de bulunmuştu.

 

SİYASİ HESAPLAR

Le Monde'un yeni sahiplerinden Pigasse, önümüzdeki seçimlerde Sarkozy'inin karşısına çıkacak en ciddi rakip olması beklenen Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın geçmişte danışmanlığını yapmış bir isim. Strauss-Kahn, 1990'lı yılların sonunda Lionel Jospin'in liderliğindeki sol eğilimli hükümette maliye bakanlığı yapmıştı.

 

Gazetenin yeni sahiplerinden Bergé'nin ise uzun zamandır Sosyalist Parti'ye sempatisi olduğu biliniyor.

 

Sarkozy, Neil'e ise kariyerine Fransa'nın öncü internet servisi Minitel'de pornografik içerikli bir hizmet ile başlamasından dolayı sıcak bakmıyordu. Sarkozy, Neil için 'röntgenci şov adamı' tanımlamasını kullanıyordu.

 

ÇALIŞANLARIN SÖZ HAKKI FAZLA

1944 yılında Hubert Beuve Méry tarafından kurulan gazete, Le Figaro ile birlikte Fransa'nın en önemli gazetelerinden birisi durumda bulunuyor. Le Monde aynı zamanda çalışanlarının yönetimde en çok söz sahibi olduğu gazeteler arasında yer alıyor.

 

Yüzde 53'ü kurucularına ve çalışanlarına ait olan Le Monde'un geri kalanına ise Danone, Fransız Bankası BNP Paribas ve ünlü Fransız milyarder François sahip bulunuyor.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle