Gündem Haberleri

  Ünlü dergiye Facebook sansürü

  Hürriyet Planet
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin en önemli haber dergilerinden New Yorker, Facebook’un “Çıplaklık ve Cinsellik” standartlarına takıldı.

  New Yorker’ın karikatürler için açtığı Facebook sayfasında Mick Stevens tarafından çizilen bir Adem ve Havva karikatürü paylaşıldı. Fakat site yönetimi ‘kadının meme ucunun göründüğü karikatürün ‘kurallara aykırı olduğunu’ belirterek çalışmayı yayından kaldırdı.

   

  Ünlü dergiye Facebook sansürü

  Sansüre takılan karikatür

   

  Derginin karikatür editörü Robert Mankoff, olayı ‘Nipplegate’ (Meme ucu skandalı) olarak nitelendirerek konuyla ilgili derginin blog sayfalarında bir yazı kaleme aldı. Yazıda aynı karikatürün Adem ve Havva’nın giyinik halleriyle aynı şekilde oturduğu ikinci bir karikatür daha yer aldı.

   

  Ünlü dergiye Facebook sansürü

  Sonradan çizilen giysili karikatür

   

  Mankoff, karikatürün Facebook’un yeniden gözüne girmek amacıyla çizildiği ancak “kıyafetlerin esprinin büyük bir kısmını götürdüğünü” belirtti.

   

  Karikatürdeki kadının meme ucu çizimiyle erkeğin meme ucu çizimlerini yan yana koyarak bir kıyaslama da yapan Mankoff, “Noktalar ne kadar büyük ve koyu olunca sorun oluyor, anlayabildiniz mi?” diye ironik bir soru sordu.

   

  Ünlü dergiye Facebook sansürüÜnlü dergiye Facebook sansürü

  Kadının meme uçları:
  Uygunsuz

  Erkeğin meme uçları:
  Uygun

   

  Ancak Mankoff’un Facebook’un gözüne girme esprisi fazla ciddiye alındı. Mankoff daha sonra yazısına, “Dikkat! Şaka alarmı” diye bir açıklama yazarak karikatürün Facebook’un gözüne girmek için değil olayla blog’da dalga geçmek olduğunu söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı