GeriGündem Ünlü Daire artık bu dosyaları inceleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlü Daire artık bu dosyaları inceleyecek

Ünlü Daire artık bu dosyaları inceleyecek
refid:28022189 ilişkili resim dosyası

Yargıtay'da hangi dosyaya hangi dairenin bakacağına ilişkin dağılım belli oldu. Hrant Dink, Balyoz davası başta olmak üzere bir çok ünlü davanın dosyalarını inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin baktığı işler, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'ne verildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise artık bozulmuş ilaç ticareti, usulsüz ölü gömülmesine ilişkin suçların temyiz incelemesini yapacak.

Ünlü Daire artık bu dosyaları inceleyecek
Yargıtay ceza ve hukuk dairelerinin iş bölümüne ilişkin karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. En dikkat çeken iş bölüm değişikliği ise Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne ilişkin oldu.

Bu dairenin baktığı örgüt, insanlığa karşı suçlar, soykırım, Cumhurbaşkanı'na hakaret, Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama, anayasayı ihlal, hükümete karşı suç, hükümete karşı silahlı isyan, siyasal veya askeri casusluk, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri açıklama, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, ses ve görüntülerin kayda alınması, Atatürk aleyhine işlenen suçlar, toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkındaki yasaya aykırılık, seçim kanununa aykırılık, devlet güvenliğiyle ilgili bilgileri elinde bulundurma, casusluk ve Terörle Mücadele Yasası kapsamındaki suçlar gibi dosyalara artık Yargıtay16. Ceza Dairesi tarafından bakılması kararlaştırıldı.

USULSÜZ ÖLÜ GÖMÜLMESİNE BAKACAK

Yapılan değişiklikle 9. Ceza Dairesi bundan sonra zehirli madde katma, bozulmuş ilaç ticareti, uyuşturucu, bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma, usulsüz ölü gömülmesi suçlarına ilişkin dosyaların temyiz incelemesini yapacak.

HANGİ DAVALARA BAKMIŞTI?

Yargıtay 9. Ceza Dairesi iş bölümü değişikliğinden baktığı bazı ünlü davalar şöyle:
Hrant Dink davası
Balyoz davası
Hanefi Avcı davası
Askeri Casusluk davası
Örgüt üyeliği ile suçlanan çok sayıda öğrencinin davası


Yorumları Göster
Yorumları Gizle