Gündem Haberleri

  Üniversiteye girme piyangosu

  Hürriyet Haber
  24.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğrenci Seçme Sınavı'nı kazanan üniversite adayları, zor ve sıkıntılı bir döneme girdi. Doğru tercihi yapabilmek için kılavuz kitapların çok iyi anlaşılması gerekiyor.

  Üniversite sınavına giren öğrencilere sınav sonuç belgelerinin ulaşmasıyla birlikte yeni bir maraton daha başladı. Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) başarılı olan ve üniversiteye girmeye hak kazanan 300 bin öğrenci, 2 Ağustosa kadar, bu kez de doğru tercihi yapabilmek için yoğun bir çalışmaya ve gizli bir yarışa girişti.

  Bu yarışta ÖSS'de 120'nin üzerinde puan alan adaylar, bir yüzdelik dilime girebilmek için sözel puanda 5 bin, eşit ağırlıklı puan türünde 3 bin 500, sayısal puanda ise 2 bin 500 kişiyle yarışacaklar.

  ÖSYM'nin sınav sonuç belgelerinde ağırlıklı olan ortaöğretim başarı puanı hakkında bilgi vermemesi, öğrencileri zor durumda bıraktı. Öğrenciler ortaöğretim puanlarını okullarından öğrenerek yüzdelik dilimlerini hesaplamaya çalışıyorlar. Kılavuzlarda belirtilen puanlar çerçevesinde hangi okulları kazanabileceklerini tahmin etmeye çalışıyorlar.

  Uğur Dersanesi Rehberlik Danışmanlık Uzmanı Kemal Oral, rehberlik hocalarının bile tam olarak yeni sınav sistemini çözemediklerini belirtti.

  Oral, ‘‘öğrencilerin eskiden olduğu gibi hangi okula girebileceklerini önceden tahmin etmeleri çok zorlaştı, Altılı Ganyan'ı tutturmak bile daha kolay’’ dedi. Sınav sonuç belgesiyle birlikte öğrencilere ulaşacak olan tercih kılavuzunun çok iyi okunması gerektiğini belirten Oral, ‘‘Öğrencilerin başarı puanlarını çok iyi kontrol etmeleri gerekir. Tercihte bulunurken istek sırası kadar, başarı puanının da göz önünde bulundurulması gerekir’’ diye konuştu.

  Başarı puanı

  Kemal Oral, başarı puanının tercihleri etkilediğine dikkat çekti. Oral, ÖSS sınav sonuç belgesinde aynı yüzde dilimi içinde yer alan iki öğrencinin aynı tercihte bulunmaları halinde, kimin üniversiteye gireceğini başarı puanının belirleyeceğini söyledi. Oral, adayların tercih hatası yapmamaları için dikkatli davranmaları gerektiğini vurguladı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı