Gündem Haberleri

  Üniversiteli Yeliz GATA’ya sevk edildi

  Saadet KEFAL/ESKİŞEHİR, (DHA)
  23.10.2008 - 16:02 | Son Güncelleme:

  ESKİŞEHİR’de, sınıf arkadaşlarıyla birlikte gittiği garda, fotoğraf çekmek için çıktığı vagonun üzerinde 25 bin voltluk elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan üniversite öğrencisi Yeliz Tufan, Ankara'ya Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne (GATA) sevk edildi.

  Eskişehir Garı'nda 16 Ekim 2008 tarihinde meydana gelen olayda, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mimarlık Bölümü birinci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Yeliz Tufan, fotoğraf çekmek için çıktığı yük treni vagonunun üzerinden geçen yüksek gerilim hattından 25 bin voltluk akıma kapılmış, ağır yaralanan genç kız ESOGÜ Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı.

  Vücudunun yüzde 50'sinde yanık olan Yeliz Tufan'ın geçen hafta cumartesi günü Ankara’daki GATA’ya sevk edildiği, yoğun bakım servisinde tedavisinin sürdüğü bildirildi.

  YAKINLARI GAR VE ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİ SUÇLADI

  Yeliz Tufan’ın yakınları, genç kızın, olay günü gezmek için değil, bir dersteki fotoğraf tekniği konusunu uygulamalı olarak işlemek için 2 öğretim görevlisi ve sınıf arkadaşlarıyla birlikte tren garına gittiklerini söyledi. Olayda hem üniversite hem de gar görevlilerinin büyük ihmalinin olduğunu öne süren bir yakını, şöyle konuştu:

  “Öğretim görevlileri, gar görevlilerinden izin almadan öğrencilerle birlikte gara girip yük trenlerinin bulunduğu 3’üncü perona geçmiş. Zaten onlar gittiğinde gardaki güvenlik görevlilerini de görmemişler. Ders konusu nedeniyle arkadaşları fotoğraf çekmeye başlamış. Yeliz’in yanındaki öğretim görevlileri de öğrencilere yüksek gerilim konusunda hiçbir uyarıda bulanmamış. Yeliz ile bir arkadaşı vagonların üzerine çıkmak istemiş. Yeliz’in elinde o sırada fotoğraf makinesi de yokmuş. İlk olarak Yeliz vagonların üzerine çıkmış. Çıkar çıkmaz da elektrik akımına kapılmış. Garda vagonların üzerinden yüksek gerilim hattının geçtiği konusunda uyarıcı yazılar bulunmuyor. Sadece bazı beton direklere daha önce boyayla uyarıcı yazılar yazılmış, ancak bunların hepsinin de boyaları silindiği için yazıları görünmüyor. Burada daha önce çok sayıda kişi vagonun üzerine çıktığında elektrik akımına kapılmış. Bazıları yaşamını yitirmiş. Buna rağmen gar yetkilileri önlem almamış. Yeliz hem gar görevlilerinin, hem de yanlarında bulunan öğretim görevlilerinin ihmali sonucunda akıma kapıldı.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı