Gündem Haberleri

  Üniversiteli şoförler

  Gaye GÜZELAY
  16.04.2004 - 22:20 | Son Güncelleme:

  Kocaeli Üniversitesi'ne bağlı Ali Rıza Veziroğlu Meslek Yüksekokulu'ndaki 'Otobüs Şoförlüğü' programındaki öğrencilere, 'bilinçli şoför' olmanın eğitimi veriliyor. Öğrenciler, mezun olduktan sonra büyük otobüs firmalarında çalışmayı hedefliyor.

  Otobüs şoförleriyle, ya da farklı bir deyişle 'kaptan'larıyla ilgili hemen herkesin bir anısı veya gözlemi vardır. Kaptanın ‘‘Cümleten iyi yolculuklar‘‘ temennisiyle başlayan yolculuğun ne kadar güvenli ve rahat olacağı, büyük ölçüde ona bağlıdır.

  Son yıllarda otobüs taşımacılığı sektöründeki gelişmelerle birlikte standartlar epeyce yükselse de, yolculara kaba davranan, yüksek sesle radyo dinleyen, kıyafetine dikkat etmeyen, trafik kurallarını ihlal eden ve uykusuz yola çıkan şoförler de yok değil.

  Kocaeli Üniversitesi'ne bağlı Ali Rıza Veziroğlu Meslek Yüksekokulu'ndaki 'Otobüs Şoförlüğü' programında verilen eğitimle, bu tablonun değişimini hızlandırmak amaçlanıyor. İlkyardımdan, ileri sürüş tekniklerine ve insan ilişkilerine kadar farklı konularda uzmanlaşmış 'bilinçli şoför'ler yetiştirmek hedefleniyor.

  ÖĞRENCİ BULAMIYOR

  İki yıl önce açılan bölümün, 50'si örgün öğretim, 50'si ikinci öğretim olmak üzere 100 kişilik kontenjanı bulunuyor. Şu anda 10 öğrenci ikinci, beş öğrenci ise birinci sınıfta okuyor. Mevcut sistemde meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçilmesi ve Türkiye'de otobüs şoförlüğü eğitimi verilen bir meslek lisesi bulunmaması nedeniyle, okul öğrenci bulmakta zorlanıyor. Programa ancak, ek yerleştirme ile öğrenci alınabiliyor.

  Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadriye Oktor, öğrenci sayısının azlığı nedeniyle, önümüzdeki yıl öğrenci kabul etmeyeceklerini belirtiyor. Oktor, ‘‘2-3 öğrencimiz dahi olsa, bunların eğitimi için 15 öğretim görevlisi gerekiyor. Bu nedenle, sistemde bir değişiklik olana ya da bir meslek lisesinden bu programa geçiş yapılması sağlanana kadar öğrenci almayı düşünmüyoruz‘‘ diyor.

  Öğrencilerin haftalık 19 saatlik uygulamalı ve teorik dersi, İzmit'teki bir sürücü kursunda gördüklerini belirten Oktor, bunun maliyetinin ise dönem başına bir milyar lira olduğunu söylüyor. Öğrenci sayısının artması durumunda bu derslerin de okulda verileceğini belirtiyor.

  ÖNEMİ ARTACAK

  Bölümün öneminin gelecek yıllarda artacağını söyleyen Oktor, ‘‘AB ile entegrasyon çalışmaları kapsamında her şeyin standardı geliyor. Biz burada işini iyi yapacak otobüs şoförleri yetiştiriyoruz‘‘ diyor. Bölümde okuyan öğrencilerin konularında uzman olacaklarını söylüyor:

  ‘‘Örneğin, bir derste meteorolojik bilgilerin karayolu güvenliği açısından değerlendirmesi yapılıyor. Türkiye'nin trafik kazası olan yolları, risk bölgeleri, sık kapanan yolları anlatılıyor. Sis, tipi, ani yağış gibi hava koşullarında ne yapılacağı öğretiliyor. Sıcak havada lastik havaları ayarlar, su kaynatmasını engellemek için önlem alır, mola sayısını artırabilirsiniz.‘‘

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı