Gündem Haberleri

  Üniversitelere laiklik mesajı

  Hürriyet Haber
  16.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, türban tartışmalarının yeniden alevlendiği üniversitelere laiklik mesajı verdi. Demirel, Cumhuriyetin 75. yılını kutlarken, en önemli hadisenin cumhuriyetin kendisi olduğunu vurguladı. Demirel, ‘‘Bölünmez bütünlüğü korunacak, demokratik, laik Türkiye hedefini kucaklamayan bir eğitimin, büyük Atatürk'ün mirasına sahip çıkılmasını sağlayacağını sanmıyorum’’ dedi.

  Demirel, açılış ve temel atma törenlerine katılmak için geldiği memleketi Isparta'da kendi adını taşıyan Süleyman Demirel Üniversitesi'nin 1998-1999 eğitim öğretim yılı açılış törenine katıldı. Açılış töreninde Demirel'in kardeşi, Isparta Yüksek Öğrenim Vakfı Başkanı ve işadamı Şevket Demirel'e üniversite senatosunun kararıyla Orman Bilimleri Fahri Doktora ünvanı verildi. Üniversitenin açılış dersini veren Demirel, cumhuriyetin korunması ve yüceltilmesini ‘en büyük hedef’ olarak gösterdi. Demirel, ‘‘Hedef gayet açıktır. Bunun dışındaki hedefler talidir. Okumak, okul, üniversite bunun için lazımdır’’ dedi. Türkiye'nin okula giden 15 milyon öğrencisi ve 600 bin öğretmenin bulunduğunu kaydeden Demirel, bilgi çağının her insanın ülkesinde ve dünyada ne olup bittiğini anlayabilmesi, zihninin ve gönlünün aydınlanmış olması anlamına geldiğini belirtti. Demirel, şöyle konuştu:

  ‘‘Bunu nasıl yapacağız? Bu ülkenin dağındaki taşındaki, doğusundaki batısındaki çocukları okutacağız. Daha iyi, daha çok okutacağız. Buhar çağı, elektrik çağı önümüzden gelip geçmiştir. Biz ona bakmışızdır. 75 yıldır bu açığı kapamaya çalışıyoruz. Bu ülkenin insanlarını yeteri kadar okumuş ve okuduğunu anlar hale getirdiğimiz zaman sorunlar çözülecektir.’’

  EĞİTİM 11 YILA ÇIKACAK

  Eğitimin kısa bir süre sonra 8 yıldan 11 yıla çıkarılacağını da söyleyen Demirel, ‘‘Ama kimseyi korkutmayalım önce 8 yılı bir tamamlayalım sonra 11'e çıkaralım’’ dedi ve Türkiye'de her 100 çocuktan 30'unun ilkokuldan sonra okula devam etmediğini hatırlattı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı