Gündem Haberleri

  Üniversitelerde olaylı gün

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da iki üniversitede öğrenciler arasında çatışmalar yaşandı. Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi'nde yaşanan çatışmada üç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakülkesi'ndeki kavgada da biri polis iki kişi yaralandı.

  Kantin bastılar

  Marmara Üniversitesi (MÜ) Göztepe Yerleşkesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada, üç öğrenci yaralandı. MÜ Göztepe Yerleşkesi kantininde, sabah saatlerinde 10-15 kişilik bir grubun sopalı saldırısı sonucu Kemal Tunç adlı öğrenci ellerinden hafif yaralandı.

  Öğle saatlerinde ise karşıt görüşlü öğrenciler bu saldırıyı protesto için kantinde basın açıklaması yapmak istedi. Bu öğrencilerin kantinde toplandığı sırada, bazılarının ellerinde kesici alet bulunan 20-25 kişilik diğer grubun kantine girmesiyle kavga çıktı. Kavga sırasında öğrencilerden Edip Gölbaşı ile Ömer Gür çeşitli yerlerinden kesici aletle yaralandı. Yaralı öğrenciler Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, MÜ Göztepe Yerleşkesi'ndeki bazı öğrenciler arkadaşlarını ziyaret amacıyla hastaneye gitmek istedi.

  Üniversite güvenliği ile polisin izin vermemesine rağmen dışarıya çıkmakta ısrar eden öğrenciler, polis tarafından yoldan çevrilen bir belediye otobüsüne bindirilerek okuldan uzaklaştırıldı.

  Laleli'de çatışma

  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada, biri polis iki kişi hafif şekilde yaralandı. Laleli'de bulunan Edebiyat Fakültesi'nde sağ ve sol görüşlü öğrenciler arasındaki kavga, saat 14.00 sıralarında başladı. Okulda bulunan sivil polis memurları kavgaya müdahale için yetersiz kalınca, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerden takviye istendi.

  Çevik Kuvvet gelinceye kadar bir süre sopa, tekme ve yumruklarla kavga eden öğrenciler, yapılan müdahale sonucu birbirlerinden ayrıldı.

  Olay sırasında kolundan hafif şekilde yaralanan bir öğrenci aynı üniversitenin Medikososyal Merkezi'nde tedavi edilirken, gelen darbe sonucu burnunda kanama olan sivil kıyafetli bir polis memuru da Haseki Hastanesi'nde ayakta tedavi gördü. Sağ görüşlü yaklaşık 80 kişilik bir grup, okulun cam ve diğer eşyalarının zarar görmesine de neden olan kavga ve ardından gelen polis müdahalesi nedeniyle okulu terk etti.

  Saraçhane'ye kadar topluca ilerleyen grup, daha sonra burada otobüslere binerek dağıldı. Olay üzerine Edebiyat Fakültesi'ne öğrenci girişleri yasaklanırken, içeride bulunan öğrencilerin çıkışına imkan sağlandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı