Gündem Haberleri

  Üniversitelerde irticaya karşı SÇG koruması

  Hürriyet Haber
  10.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sivil Çalışma Grubu'nun (SÇG) önerdiği, üniversitelerle güvenlik güçlerinin de birlikte uyguladığı ‘Türbanı kullanarak ideolojik kavga yapanlarla mücadele’ projesi başarılı oldu. SÇG yetkilileri, ‘‘Bu yıl, irticai örgütlerin öğrenciler üzerindeki etkinliği, önemli ölçüde azaltıldı. Ancak daha uzun mücadele gerekir’’ dediler. Bir yıldır planlanan uygulama üniversitelerde kayıtlarla birlikte hayata geçirildi. Geçen yıllardan farklı olarak bu yıl üniversite öğrencileri için uygulamaya konan kararlar ve sonuçları şöyle:

  Öğrencilere tercih formlarında yurt ve para ihtiyacı bulunup bulunmadığı soruldu. İlk kez bu yıl talep ettiği halde yurtta kalmayan öğrenci bırakılmayacak. Para ihtiyacı bulunan öğrencilere kredi açıldı.

  Kredi Yurtlar Kurumu, üniversitelerin bulunduğu illerdeki terminallerde hizmet vermeye başladı.

  Üniversitelerle terminaller arasında otobüs seferleri düzenlendi.

  Terminallerde herhangi bir provokasyona karşılık, sivil polisler de görev yapmaya başladı.

  Mücadele yumuşak bir üslupla yapılacak. Polisin üniversite içlerine girmesine izin verilmeyecek.

  Ancak üniversitelerin disiplin yönetmeliği uygulamaya konulacak.

  Kaba kuvvet yerine ikna yöntemi uygulanacak.

  Yaz aylarında yurdu dolaşan türbanlı öğrencilerin FP ile bağlantılı olduğu belirlendi. Özellikle 10 önemli üniversitede 200 türbanlı militan belirlendi. Bu militanların hareketleri yakından izlenmeye başlandı.

  SÇG yetkilileri, yapılan çalışmaların dine karşı değil, dini kullanarak ‘rejimi tehlikeye sokan irticai örgütlere’ karşı olduğunu halka anlatmaya çalıştıklarını belirttiler.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı