GeriGündem Üniversitelerde ‘Formula G’ heyecanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitelerde ‘Formula G’ heyecanı

TÜBİTAK, gençleri dünyada yükselen yeni teknolojinin Türkiye'de geliştirilmesinde aktif rol almaya teşvik amacıyla, güneş arabaları yarışı (Formula G) düzenliyor. Ekiplerin kendi geliştirecekleri güneş enerjili arabaların katılacağı yarış, 30 Ağustos’ta İstanbul'da Formula yarışlarının yapılacağı 5.3 kilometrelik bir pistte yapılacak.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi'nin düzenlediği Güneş Arabaları Yarışı'nın amacı, Türkiye'yi 21. Yüzyıl'da olması gereken yere taşıyacak öncü gençlere zorlu bir hedef koymak.

 

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Bilim ve Teknik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürdilek, yarışmaya üniversiteli gençlerin beklenenin de üzerinde ilgi gösterdiğini, öğrencilere çok sayıda akademisyenin de yardımcı olduğunu belirtti.

 

Bugüne kadar; Sabancı, Ankara, Hacettepe, Uludağ, 9 Eylül, İTÜ ve ODTÜ'den 9 grubun yarışmaya katılmak üzere başvuruda bulunduğunu, ayrıca 7 ekibin daha yarışmaya katılma hazırlığı yaptığını ifade eden Gürdilek, üniversiteli gençlerin yarışmaya katılacak araçların tasarımı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

 

Gürdilek, yarışmanın kurallarının belirlenmesi ve araçların tasarım ve performansının denetlenmesi amacıyla TÜBİTAK'ta konunun uzmanlarından oluşan bir jürinin de oluşturulduğunu söyledi.

 

Güneş enerjisi kullanılarak ileri teknoloji ürünlerin oluşturulmasının Türkiye açısından büyük yararlar sağlayacağını vurgulayan Gürdilek, yarışma sayesinde Türkiye'de güneş enerjisi alanında çalışan araştırmacıların potansiyelinin ortaya çıkabileceğini bildirdi.

 

Gürdilek, yarışma için TÜBİTAK'ın da 50 bin euro kaynak ayırdığını kaydetti.

  

EKİPLER YARIŞA ODAKLANDI

 

Yarışmaya ''Karina'' adıyla katılmak üzere hazırlık yapan Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinden Halil İbrahim Avcı ise yarışmayı çok ciddiye aldıklarını, en hafif ve hızlı aracı üretebilmek için çalıştıklarını söyledi.

 

Aracın maksimum 250 kilogram olmasını planladıklarını ifade eden Avcı, pilot olarak kendisinin direksiyona geçeceğini, toplam ağırlığı düşürmek amacıyla diyete başladığını anlattı.

 

Grubun diğer üyesi Arzu Coşkun ise yarışmanın Türkiye'de ilk kez yapılacağını anımsatarak, bu yarışmayı kazanmaktan çok, yarışı kazanacak arabayı üretmeyi hedeflediklerini ifade etti.

 

‘YARIŞI TÜRKİYE KAZANACAK’

 

Öte yandan, ODTÜ'den yarışa katılacak gruptan İlke Aydıncak ise yarışın kendilerini çok heyecanlandırdığını, yarışmayı kazandıracak aracın tasarımı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

 

Üniversitede yarışmayı duyan herkesin kendilerine katılmak istediğini ifade eden Aydıncak, ''Yarışmayı kazanan bir tek ekip olacak ama esasında Türkiye kazanacak. Çünkü, bu yarışma, alternatif enerji kaynakları arayışında güneş panelleri üzerine çalışmaları tetikleyebilir'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle