Gündem Haberleri

  Üniversiteden sanayiciye destek

  Hürriyet Haber
  15.10.2005 - 18:07 | Son Güncelleme:

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Edip Teker, “problem çözme takımları”nın sanayicilerin hizmetine verileceğini bildirdi.

  Prof. Dr. Teker, yaptığı yazılı açıklamada, Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde bitirme projeleri ve dönem ödevleri kapsamında öğretim üyelerinin danışmanlığında öğrencilerden oluşturulan “Problem Çözme Takımları” kurduklarını belirtti.

  Bu takımın “endüstri mühendisi” çalıştırma fırsatı bulamayan işletmelerin sorunlarının tespiti ve çözümüne hizmet verdiğini kaydeden Prof. Dr, Teker, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sürecinde, yeni ürün geliştirme, çalışma yaşam koşullarının insana ve çevreye uyumu, kalite yönetimi, verimsizlikle mücadele ve maliyet düşürücü yöntemlerin rekabet ortamında vazgeçilmez koşullar olarak öncelik kazanmasının, endüstri mühendisliği uygulamalarının önemini artırdığını söyledi.

  Prof. Dr. Teker, endüstri mühendisliği uygulamaları ile önemli oranda rekabet üstünlüğü sağlanabileceğini belirtti. Ülkemizin rekabet gücünün artırılmasında da endüstri mühendisliği uygulamalarının önemli rolü olduğunu ifade eden Teker, “problem çözme takımları” uygulamasının işletmeler ve sanayi kuruluşları tarafından henüz yeni tanındığını, kendilerine talep ulaşması halinde işletmelerin yapılarına ve beklentilere göre oluşturulacak takımlarla çözüm geliştirileceğini bildirdi.

  ÖĞRENCİLER DE MEMMUN

  “Problem Çözme Takımları”nda yer alan öğrencilerin de uygulamadan çok memnun olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Teker, dersler kapsamında soyut veriler ve örnekler yerine gerçek işletmelerde gözlem yaparak deneyim kazanmalarının, çok önemli olduğunu kaydetti.

  Prof. Dr. Edip Teker, geçen günlerde yapılan “Endüstri Mühendisliğinde Yeni Açılımlar” konulu toplantı sürecinde, Ege Seramik, Aromel, Tariş İplik Fabrikası ile bu doğrultuda bağlantılar kurulduğunu, “çalışma koşullarının iyileştirilmesi, iş-zaman etütleri, süreçlerin iyileştirilmesi” gibi taleplerin “Problem Çözme Takımları” oluşturularak, yerinde incelenip çözümler geliştirileceğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı