Gündem Haberleri

  Üniversitede örnek örgütlenme

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, deprem bölgesinde kurdukları sanat çadırı projesini devam ettiriyor.

  MARMARA Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri deprem bölgesinde dört ay önce kurdukları ‘‘sanat çadır’’ projesine devam ediyorlar.

  İzmit İnterteks Fuar Alanı'ndaki Mehmetçik I çadırkentindeki sanat çadırı dört ay önce kuruldu. Bütün bölümlerden öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen bu proje şimdi kuracakları Arama Kurtarma Ekibi'nin de ilk adımı.

  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin bölgedeki sanat çadırının diğerlerinden farkı sürekli olması. 150 öğrenci ve 60 öğretim görevlisi dört aydır 6 ile 15 yaş arasındaki çocuklara eğitim veriyorlar. Eğitim çadırkent kalkana kadar sürecek.

  Resimler değişti

  ‘‘Biz önce deprem resmi yaptırılmasın diye düşünmüştük ama içindekileri atmaları için bizzat yaptırılması gerekiyormuş. Sonra onları serbest bıraktık. Çocukların sıkıldığı yerde müzik dinletileri yaptık. Tiyatro çalışmaları, fotoğraf kursları devam ediyor hala.’’

  Sanat çadırı çok ilgi görmüş. 475 çocuk kaydolmuş ve dersleri düzenli olarak takib ediyorlar. Başta resim yapmak istemeyen, konuşmayan çocuklar aradan geçen dört aylık sürede konuşmaya, resim yapmaya başlamış. Arama Kurtarma Klübü kurma fikri de işte bu sanat çadırında doğdu. Bu işi gerçekten gönülden destekleyenler bu dört aylık sürede kendini belli etti. Yapamayacak olanlar, yarıda bırakanlar doğal olarak elenmiş oldu. Kulübü kurmak için çalışmalara başlayan öğrencilerden Cem İnci, Elif Badur ve Kadir Tepret olası bir afet durumuna hemen müdahale edebilmek için acil olarak kendilerini eğittiklerini anlatıyorlar.

  ‘‘İlk yardım eğitimi aldık, şimdi sıra sivil savunma eğitiminde. Bir grup dağcılık eğitimi alırken bir grup da dalgıçlık eğitimi alacak.’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı