Gündem Haberleri

  Üniversitede 'zorla alkol tadımı' iddialarına YÖK'ten cevap geldi

  AA
  12.04.2016 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Trabzon'da bir vakıf üniversitesinde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nde, Alkollü ve Alkolsüz İçecekler dersinde hocanın öğrencilere zorla alkol tadımı yaptırmak istediği iddialarıyla ilgili YÖK bir açıklama yaptı. Açıklamada, derslerin içeriğini YÖK'ün belirlemediği ve müfredatların belirlenmesine müdahil olmalarının söz konusu olmadığı belirtildi.

  Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), Trabzon'da bir vakıf üniversitesinde zorla alkol tattırıldığı iddialarına ilişkin, "YÖK olarak bu üniversitemizde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde adı geçen dersin öğrencilere okutulması ve bu dersin müfredatının belirlenmesi hususlarında müdahil olmamız söz konusu değildir" açıklaması yapıldı.

  YÖK'ten yapılan açıklamada, son günlerde medyada yer alan bir vakıf üniversitesinin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde Alkollü ve Alkolsüz İçecekler dersini gören öğrencilere, dersin hocası tarafından zorla alkol tattırıldığı iddialarına ilişkin açıklama yapılması gereğinin doğduğu ifade edildi.

  'DERSİN İÇERİĞİNİ ÜNİVERSİTE BELİRLER'

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:"Öncelikle kamuoyunun bilmesini isteriz ki, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı olarak bu üniversitemizde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde adı geçen dersin öğrencilere okutulması ve bu dersin müfredatının belirlenmesi hususlarında müdahil olmamız söz konusu değildir. Başkanlığımız üniversitelerde program açılmasına izin verdikten sonra bu programa ait ders planı ve içerikleri, istisna durumlar dışında ilgili bölümün ve yüksekokulun önerisi sonrasında üniversite senatosunun kararı ile belirlenmektedir. Bahse konu bölüm için de aynı durum söz konusu olup, Yükseköğretim Kurulu bu programın içeriğini ve müfredatını belirlememiştir."

  Konuya ilişkin devam eden tartışmalara YÖK Başkanlığını da dahil eden bazı ifadeler üzerine, bilgi kirliliği oluşmaması ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bu açıklamaya gerek görüldüğü belirtildi. Açıklamada, iddialarla ilgili üniversite yönetimince soruşturma başlatıldığı, bu nedenle herhangi bir ek açıklama yapılmayacağı ifade edildi.

  Etiketler: şarap , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı