Gündem Haberleri

  Üniversite öğrencilerinden klimalı tabut

  Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)
  11.05.2011 - 11:50 | Son Güncelleme:

  YALOVA Üniversitesi Yalova Meslek Yüksekokulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojileri son sınıf öğrencileri geliştirdikleri proje ile elektrik ile çalışan klimalı tabut yaptı.

  İklimlendirme ve Soğutma Teknolojileri Bölümü’nde okuyan Özay Karahan, Nalan Aksu, Hakan Sezgi ve Sercan Çolak, Bölüm Başkanı Makine Mühendisi Mehmet Şirin’in ödev olarak verdiği soğutma sistemi tasarımı için ’klimalı tabut’ tasarladı. İskeleti paslanmaz sac ve dış kaplamayı ahşap malzemeden söyleyen Özay Karahan, 500 TL’ye mal ettikleri klimalı tabutun boyunu küçük tutarak öncelikle çocuklar için tasarladıklarını belirtti. 150 santimetre boyunda, 50 santimetre genişliğinde ve 40 santimetre derinliğinde olan tabutun 40 santimetrelik bölümüne klima yerleştirdiklerini aktaran Karahan, şöyle dedi:

  "İç iskeleti oluşturan paslanmaz sac ile ahşap malzeme olan MDF arasına ısı geçişini azaltmak için cam yünü malzemesi kullandık. Normal şartlarda, defin işlemlerinin yapılması sırasında beklemeye alınan cenazenin kokmaması için tasarladığımız kabin içi muhafaza sıcaklığı 1 derece. Kabine monte ettiğimiz tutma sapları sayesinde 4 kişinin rahatlıkla taşıyabileceği bu tabut aynı zamanda kabin dışına taktığımız termometre sayesinde istendiğinde ortam sıcaklığı da okunabilecek. Tasarımımızda, soğutma sistem elemanlarının çalışır durumunun rahat görülebilmesi için tabutun üst kısmına saydam bir malzeme olan mika yerleştirdik. Aynı zamanda dışarıdan cenazenin baş kısmının görülmesi için kabin kapağına cam monte ettik."

  Öğrencilerinin bu çalışmasından memnun olduğunu belirten Bölüm Başkanı Mehmet Şirin, bugüne kadar son sınıf öğrencilerine verilen soğutma sistemi tasarımı ödevlerinin en ilgincinin ve en iyisinin klimalı tabut olduğunu söyledi. Ödev konusunda en önemli şeyin soğutma sisteminin iyi çalışması olduğunu belirten Şirin, "Öğrencilerimiz bunu da aşarak ortaya çok güzel tasarlanmış bir sistem çıkardı. Klimalı tabutumuzu üniversitemizin yıl sonu etkinliklerinde sunmayı düşünüyoruz. Şimdiden büyük ilgi göreceğini düşünüyorum. Bu projede emeği geçen öğrencilerimi kutluyorum" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı