Gündem Haberleri

  Üniversite kayıtlarında bugün son gün

  Hürriyet Haber
  12.09.2005 - 01:35 | Son Güncelleme:

  Üniversitelerde 5 Eylül’de başlayan kayıt süresi bugün bitiyor. ÖSS sonuçlarına göre 2005-2006 akademik yılında bir yükseköğretim programına kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların kayıt işlemleri, mesai saati bitiminde tamamlanmış olacak.

  Bu sürede başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler. Boş kontenjanlara ek yerleştirme yapacak.

  KPDS BAŞVURULARI BUGÜN SONA ERİYOR

  Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'na (KPDS) 5 Eylül'de başlayan başvuru süresi, bugün mesai saati bitiminde sona erecek.

  KPDS, yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeliyle yatırım hizmetlerinde çalışmaları nedeniyle yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen teknik personelin yabancı dil bilgi seviyesini belirlemek amacıyla yapılacak.

  Sınava, yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu'na göre çalışanlarla kadro karşılığı sözleşmeli personel ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 3/c maddesine tabi sözleşmeli personel katılabilecek.

  Yurtdışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına Dair Yönetmelik gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurtdışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurların da bu sınava girmesi gerekiyor.

  Kamu kurum ve kuruluşlarında mütercim ve tercüman ya da bilgi işlem çözümleyicisi olarak görev yapanlar ile bu görevler için başvuruda bulunacaklar, YÖK kanalıyla yurtdışında lisansüstü öğrenim görmek isteyenler ile Lisansüstü Eğitimi Giriş (LES) ve araştırma görevlisi, doktora ve sanatta yeterlilik sınavlarına girecekler, diplomalarının denklik işlemleri için KPDS'den puan şartı arananlar, ayrıca herhangi bir kurumda çalışmamakla birlikte yabancı dil seviyesini tespit ettirmek isteyen fakülte ve yüksekokul mezunlarının da bu sınava katılabilecekler.

  BAŞVURU

  Sınava başvurmak isteyenler, valiliklerin il ve ilçelerde kurdukları bürolar ile üniversite rektörlüklerinden, KKTC'de ikamet edenlerin ise Lefkoşa'daki ÖSYM temsilciliğinden, önce “Başvurma Koşullarına İlişkin Bazı Açıklamalar” metnini alacaklar.

  Adaylar, sınav ücreti olan 45 YTL'yi (45 milyon TL) Ziraat Bankası'ndaki ilgili hesaba yatırdıktan sonra, ücreti yatırdıklarını gösterir banka dekontuyla birlikte yine aynı bürolardan başvurma belgesi ve kılavuz alabilecekler.

  Adaylar, başvurma belgelerini kılavuzda belirtilen kurallara göre doldurduktan sonra, son 6 ay içinde çekilmiş, başı açık bir fotoğraflarını yapıştıracaklar. Başı açık fotoğraf yapıştırmayan ya da fotoğraf yerini boş bırakan adayların başvuru belgelerinin teslim alınmayacak.

  Bu belgeyi halen bir kurumda çalışanların, kurumun en üst amir veya onun görevlendirdiği yetkililere, LES'e girmek isteyenlerle kendilerinden KPDS puanı istenen üniversite öğrencilerinin de kendi üniversitelerine onaylatmaları gerekiyor.

  Halen hiçbir kurumda çalışmayanlarla üniversitelerce kendilerinden KPDS puanı istenenlerin ise başvurma belgelerine ya nüfus cüzdanı, diploma veya mezuniyet belgelerinin onaylı birer suretini ya da başvuru sırasında asıllarını göstererek fotokopilerini eklemeleri gerekiyor.

  Adaylar, onaylattıkları başvuru belgelerini ve sınav ücreti banka dekontlarını, bugün mesai saati bitimine kadar teslim edebilecekler.

  SINAV

  Sınav, 13 Kasım'da Ankara ve Lefkoşa'da, başvuran aday sayısı fazla olduğu takdirde ise bu yerlerin yanı sıra diğer büyük şehirlerde yapılacak.

  Sınav, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danca (Danish Dili), İngilizce, İrlandaca, İspanyolca, İtalyanca, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Yunancadan yapılacak. Ancak yatırım hizmetlerindeki çalışmaları nedeniyle yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyenler, sadece Almanca, İngilizce ve Fransızcadan sınava girebilecek.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı