Gündem Haberleri

  Üniversite cezalandırılıyor

  Hürriyet Haber
  18.10.2003 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Maliye Bakanlığı'nın İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Eğitim ve Kültür Tesisleri'nin üniversiteye tahsisini kaldırması üzerine Üniversite Senatosu dün olağanüstü topladı.

  Toplantının ardından basın açıklamasını okuyan Rektör Vekili Prof. Dr. Nur Serter, ‘‘Ortada çok ciddi bir gerilim var. Gerilim büyük ölçüde YÖK yasası ile bağlantılı. Bu gerilimin nedeni, üniversitelerin siyasallaştırılması istemine karşılık tüm üniversitelerin bu uygulamayı reddetmesidir. Atatürk ilkelerine bağlı bir gençlik yetiştirmede, bilimsel özerklik, özerk, tarafsız ve siyasal etkilerden

  arındırılmış bir kurum olarak görev yapmadaki kararlılıktır’’ dedi. Prof. Dr. Serter'in, ‘‘550 yıllık bir bilim kurumu olan İstanbul Üniversitesi'ni, cezalandırmaya yönelik bu girişimi şiddetle kınıyoruz’’ sözleri öğretim üyeleri, çalışanlar ve öğrenciler tarafından ayakta alkışlandı. Prof. Dr. Serter, ‘‘20 Ekim Pazartesi günü yargıya başvuracağız’’ dedi.

  Ekonomiye kazandıracağım

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan el konulan tesislerin ekonomiye kazandırılacağını söyledi. Unakıtan, ‘‘Buna benzer bütün tesisleri ben topluyorum. Bunları ekonomiye kazandıracağım. Ya bunları turistik yerlere satacağım, ya da kiralayacağım. Ekonomiye kazanç getireceğim. Belli bir kesimin belli bir kullanımında olan yerlere tahammülüm yok’’ dedi.

  BARO: HUKUKA AYKIRI

  İstanbul Barosu da bir açıklama yaparak, kararı, ‘‘hukuki olmaktan ziyade keyfi’’ olarak niteledi. Açıklamada, ‘‘Yasaya ve hukuka aykırı bu işlemin durdurulması ve geri alınması gerekir’’ denildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı