Gündem Haberleri

  Üniversite anketinden Kanal D çıktı

  Hürriyet Haber
  02.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TRT'nin Hacettepe Üniversitesi'ne yaptırdığı anket, televizyon kuruluşları arasında yaşanan rating savaşını noktaladı. Anket sonucunda, Türkiye'nin en çok izlenen televizyonunun Kanal D olduğu bir kez daha kanıtlandı.

  TRT, 1997'nin son günlerinde Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü'ne ‘Televizyon kanalları için İzleyici Profili Araştırması’ yaptırdı. Araştırma, Türkiye genelinde 15 ilde ve iki bin 167 kişi ile yüzyüze görüşerek yapıldı. Araştırmada ilk olarak en çok izlenen televizyon kanalları belirlendi. Buna göre Kanal D yüzde 67.35'lik izlenme oranıyla ilk sırayı aldı. İkinci sırayı ise yüzde 66.5 oranıyla ATV alırken, Show TV yüzde 58.75'lik izlenme oranıyla üçüncülükte kaldı. En çok izlenen televizyon kanalları sıralamasında İnterStar ise dördüncü oldu. Yüzde 54.6 izlenme oyu alan Star'ı, yüzde 43.6 oyla TRT 1 izledi. Diğer kanalların izlenme oranları ve sıralanışı ise şöyle gerçekleşti: ‘‘TGRT yüzde 41.6, Kanal 6 yüzde 38.15, yerel televizyonlar yüzde 33.4, Kral TV yüzde 32.8, HBB yüzde 24.6, Kanal 7 yüzde 22.75, TRT 2 yüzde 22.55, Samanyolu yüzde 21.2, NTV yüzde 20, diğerleri yüzde 18.7.’’

  KADINLAR ATV DİYOR

  Genel sıralamada ikinci olan ATV, kadınların tercih ettiği televizyonlar sıralamasında ise birinciliğe oturdu. Kadınların ikinci tercihi ise Kanal D olarak belirlendi. Erkeklerin tercihi ise yine Kanal D oldu. Araştırmada bu konuyla ilgili şu değerlendirme yapıldı:

  ‘‘En çok izlenen iki kanal, kadınlar ve erkekler arasında yapılan sıralamada birbirleriyle yer değiştiriyor. Erkekler arasında ve genel sıralamada birinci olan Kanal D, bayanlar arasında yapılan değerlendirmede ikinci olurken, ATV birinciliğe çıkıyor. Genel sıralamada ve erkekler arasındaki sıralamada üçüncü olan Show TV, kadınların değerlendirmesinde dördüncülüğe düşerek yerini İnterStar'a bırakıyor.’’

  Araştırma, kır ve kent kesimlerinde tercih edilen televizyon kanallarını da ortaya koydu. Kentlerde 14 ve 15'inci sıralarda yeralan Kanal 7 ve Samanyolu, kırsal alanda 9 ve 10'uncu sıralara yerleştiler. Kır ve kent ayrımında ilk üç sırada değişiklik olmadı. Her iki kesimde de sırasıyla Kanal D, ATV ve Show TV ilk üç sırayı paylaştı. Ancak kentlerde beşinci sırada yeralan TRT 1, kırsal alanda üçüncülüğe yükseldi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı