Gündem Haberleri

  Üniversite adaylarına tercih filtreleme programı

  A.A
  31.07.2012 - 11:52 | Son Güncelleme:

  Hacettepe Teknokent'te yazılım mühendisleri üniversite adaylarının sadece TC kimlik numaralarıyla girerek 16 bin 778 bölümden kent, program, öğretim şekli ve puanına göre kendisine en uygun olanları filtreleme imkanı sağlayan bir program geliştirdi.

  Hacettepe Teknokent'te kurulu firmanın Uygulama Hizmetleri Müdürü Ercan Baltacı,  üniversite adaylarının tercihlerini yapmada yardımcı olmak amacıyla hem üniversite adaylarının ÖSYM'de yer alan puan ve bölüm bilgileri hem de kılavuz bilgilerini kullanarak, “http://osstercih2012.k12net.com” adresiyle ulaşılan internet sitesini tasarladıklarını söyledi.

  Adayların siteye TC kimlik numarasıyla girebildiğini belirten Baltacı, ekrana öncelikle kılavuzda yer alan 16 bin 778 bölümün tamamının yüklendiğini belirtti. Baltacı, “Öğrencinin puanı ÖSYM'den otomatik çekilerek ekrana düşüyor. Öğrenci daha sonra kendi belirlediği aralıklarla, mesela 30 puan üstü ve 30 puan altı bölümler seçeneklerini işaretleyerek, 16 bin programdan kimlik bilgileri doğrultusunda uygun olanları görme imkanı buluyor” dedi.

  Öğrencinin kendine uygun olan bölümlerin ekranda listelenmesinin yanı sıra bu bölümlerin hangi şehirlerde olduğunu ve ayrıntılarını görebildiğini anlatan Baltacı, “Diyelim ki öğrenci Adanalı ve sadece bu şehirdeki puanına ve bölümüne uygun yerleri görmek istiyor. O zaman da şehirler içinden Adana'yı işaretleyerek kendine en uygun olan bölümleri görebiliyor” diye konuştu.
  Ücretsiz olan sitenin 10 gün önce kurulduğunu vurgulayan Baltacı, bu süre içinde yaklaşık 50 bin kullanıcıya ulaştıklarını ifade etti.

  Öğrencinin oluşturduğu tercih listesini, danışmanının farklı bir şehirde olsa bile bu sistem sayesinde inceleme imkanı bulabileceğine dikkati çeken Baltacı, öğrencinin ayrıca tercih listesi üzerinde önerilen değişiklikler doğrultusunda değişiklik yapabileceğini de kaydetti.

  Kullanıcılardan birçok olumlu geri bildirim aldıklarını dile getiren Baltacı, SBS için de “http://sbstercih2012.k12net.com” internet sitesinde aynı sistemi uyguladıklarını ve bu sitenin de 13 bin civarı ziyaretçi aldığını da sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı