Gündem Haberleri

  Üniter yapımız üzerinde spekülasyona izin vermeyiz

  Hürriyet Haber
  27.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Türkiye Harp Malûlü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği yöneticilerini kabul etti.

  Erdoğan buluştuğu şehit ailelerine “Demokratik Açılımı” anlatarak, “Üniter yapımız üzerinde herhangi bir spekülasyona asla müsaade etmeyiz. Çünkü bu üniter yapının oluşabilmesi için yıllar yılı verilmiş olan bir mücadele var. Bu uğurda 24 yılı aşalım, ta Kurtuluş Savaşı’na varan bu işin kaynağı var, bir bedeli var” dedi. Erdoğan, şu mesajları verdi:

  Bedelleri hep birlikte ödedik

  “Şüphesiz ki Türkiye’de yaklaşık 25 yıllık bizler için çok üzücü talihsiz bir süreç var. Ülkemizin birliğine, beraberliğine, içeride ve dışarıda kast edenlerin gayretlerini, ne yazık ki çok üzücü bedellerini hep birlikte ödedik. Tabii burada kan vardı, gözyaşı vardı. Burada ağlayan annelerin, babaların milletimizin tabii ki sesi vardı. Bu sürece yönelik atılması gereken adımlar eğer 24 yıl önce atılmış olsaydı, belki bugün bu durumlarda olmayacaktık.

  Duygusallığı  bırakmak lazım

  Tabii bir alt yapı çalışması gerekiyordu. Bu çalışmalar yapılmak suretiyle bugün geldiğimiz noktada işin bir psikolojik süreci var, işin bir sosyolojik süreci var. İşin askeri, siyasi diplomatik süreci var. Şimdi ekonomik süreci var. Burada duygusallıkları bir kenara bırakmak suretiyle sorumluluk mevkinde olan herkes, milletçe taşın altına elimizi koymak suretiyle bir adım atmamız gerekiyor. Tüm mesele duygusallıklardan uzak, milletimizin birlik ve beraberliğini hedefleyerek, her zaman söylediğimiz gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışı içinde bu süreci sürdürmemizdir.”
  Dernek Başkanı Taner Uran da görüşme sonrası Başbakanın açıklamalarının kendilerini rahatlattığını belirterek, “Görüşmede genel af gündeme geldi, Başbakan böyle bir şeyin olmayacağını söyledi. Başbakana terörist başının affedileceği yolundaki söylentileri sorduk, güldü geçti” dedi. ? ANKARA
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı