Gündem Haberleri

  ‘Üniter yapıda’ çalışmaya devam

  Hürriyet Haber
  21.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) dün yapılan ve yaklaşık 7 saat süren toplantısından hükümetin başlattığı demokratik açılım programına, “üniter yapının korunması” şartıyla destek çıktı.

  Bu destek bildirinin birinci maddesinde, “Devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü pekiştirmek üzere İçişleri Bakanlığı eş güdümünde yapılan çalışmalar hakkında Kurul’a bilgi sunulmuş ve çalışmaların devamı tavsiye edilmiştir” ibaresiyle yer aldı.

  MGK’nın bu kritik toplantısında önce gündemdeki konular ele alındı ve toplantının bu bölümü yaklaşık iki buçuk saat sürdü. Ardından demokratik açılım konusu işlendi ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kurul üyelerine yaklaşık 45 dakika süren brifing verdi.

  Asker çekincelerini bildirdi

  Atalay’ın sunumunun ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ve iki bakanın kısa değerlendirmeleri oldu. Kurulun asker üyeleri ise başta Org. İlker Başbuğ olmak üzere geniş değerlendirmeler yaptılar. Askerlerin açılımla ilgili çeşitli noktalarda dile getirdikleri çekinceler kurul üyesi ilgili bakanların ve Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarıyla karşılandı. Hemen hemen her detayın karşılıklı olarak konuşulduğu toplantıda, bildirinin ilk maddesi üzerinde de uzun fikir alışverişlerinin ardından mutabakat sağlandı. Bu maddenin yazımında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de önemli katkısı oldu.

  Bildiri metninin kurul onayından geçmesinden sonra son kez MGK toplantısına katılan Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Aydoğan Babaoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç birer veda konuşması yaptılar. Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan da hizmetleri nedeniyle kendilerine teşekkürlerini ifade ettiler.

  Bildiride son dönemdeki bir ilk Uzun yıllardır MGK bildirileninin hemen hemen tamamında yer alan, “terörle mücadeledeki kararlılığın devamına” ilişkin ifadenin yer almaması dikkat çekti. Bu yanıyla bir ilki oluşturan MGK’nın dünkü bildirisinin Irak bölümündeyse, “Son gelişmeler ışığında Irak’taki durum değerlendirilmiş, Türkiye-Irak-ABD arasında oluşturulan üçlü mekanizma sürecindeki gelişmeler gözden geçirilmiş, Iraklı gruplarla yapılan temasların yararına işaret edilmiş, Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı hazırlıkları hakkında bilgi alınmıştır” denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı