GeriGündem UNICEF’e göre okuma yazma bilmeyenlerin üçte ikisi kadın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UNICEF’e göre okuma yazma bilmeyenlerin üçte ikisi kadın

UNICEF'in 2001 raporu, dünyada okuma yazma bilmeyenlerin üçte ikisinin kadın olduğunu ortaya koydu. Eğitim görmüş annelerin çocuklarının daha sağlıklı olduğu bildirildi.

UNICEF'in ‘‘Dünya Çocuklarının Durumu 2001’’ başlıklı raporuna göre, okuma yazma bilmeyen 876 milyon insandan içte ikisini kadınlar oluşturuyor. Rapora göre, örgün eğitim görmemiş kadınların doğurdukları bebeklerin bir yaşlarına gelmeden ölme olasılıkları, ilkokul sonrası eğitim görmüş annelerin bebeklerine göre iki kat fazla. Raporda, eğitim görmüş annelerin çocukları ve ailelerinin daha sağlıklı olduğu, bu konumdaki kadınların çocuklarını ve ailelerini daha iyi korudukları ifade edildi.

Rapora göre, 1970 yılında kadınların yüzde 55'i okuma bilirken, 1990'da bu rakam yüzde 69'a, 2000'de ise yüzde 74'e yükseldi. Rapora göre, Sahra Güneyi Afrika'da 1970 yılında kadınların yüzde 19'u, 1990'da yüzde 39'u, 2000'de ise yüzde 52'si okuma yazma biliyor. Arap ülkelerinde 2000 yılında okuma yazma bilen kadın oranı yüzde 49 iken, Latin Amerika ve Karayipler'de aynı yıl için okuma yazma bilen kadınların oranı yüzde 87 olarak belirlendi. Doğu Asya ve Okyanusya'da okuma yazma bilen kadınların oranı yüzde 80 olarak belilendi, Güney Asya'daki kadınların ise sadece yüzde 41'inin okuma yazma bildiği ortaya çıktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle