Gündem Haberleri

  UNICEF: Dünyada 40 milyon çocuk istismara maruz kaldı

  NEW YORK (A.A)
  18.10.2005 - 09:04 | Son Güncelleme:

  BM Çocuk Fonu (UNICEF), dünyada 15 yaşın altındaki 40 milyon çocuğun şiddete, istismara ve ihmale maruz kaldığının tahmin edildiğini bildirdi.

  BM'nin çocuklara uygulanan şiddetle ilgili olarak yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına yer verilen rapor, düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı. Raporu hazırlayan bağımsız uzmanlardan Paulo Sergio Pinheiro, pek çok ülkenin, çocuklara şiddeti azaltmak için sunulan önerileri uygulama konusunda gelişme sağlamaya çalıştığını kaydetti.
  Dünyadaki hiçbir ülkenin “bizde çocuklara şiddet sorunu yok” diyemeyeceğini ifade eden Pinheiro, “Kuzey, Güney, Doğu, Batı, kalkınmış ya da geri kalmış bütün ülkelerde bu sorun ortaktır” dedi.
  Pinheiro, ülkelerin çoğunda çocuklara karşı şiddetle mücadele konusunda bir siyasi irade gördüğü için umutlu olduğunu da belirtti.

  Çalışmada elde edilen bulguların ilk olarak 2006 Nisanında BM İnsan Hakları Komisyonu'na sunulacağını kaydeden Pinheiro, bu raporun 18 yaşın altındaki gençleri ve çocukları etkileyen şiddetin şekillerini, sebeplerini ve etkilerini açıklığa kavuşturduğunu söyledi.

  Araştırmanın 2001 yılında BM Genel Kurulu'nun yetkilendirmesiyle Pinheiro tarafından yönetildiği, ancak UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından da desteklendiği belirtildi.

  Dünyada 15 yaşın altındaki 40 milyon çocuğun şiddete, istismara ve ihmale maruz kaldığının tahmin edildiğini açıklayan UNICEF, bu çalışma ve raporun, çocukların tüm dünyada karşı karşıya kaldığı şiddetin boyutlarını gözler önüne serdiğini ve bunun önlenmesi için neler yapılması gerektiğini gösterdiğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı