Gündem Haberleri

  UNESCO heyeti Topbaş’ın projesine karşı

  Ardıç AYTALAR/İSTANBUL
  13.05.2008 - 00:13 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL’un Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkarılıp çıkarılmayacağıyla ilgili rapor hazırlayacak heyetin başkanı Francesco Bandarin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kendi çizdiği Haliç Metro Geçiş Projesi için yeni tasarımlar yapacağını söyledi.

  Heyetin tarihi silueti bozduğu gerekçesiyle itiraz ettiği projenin değiştirilmesiyle ilgili ilk ağızdan, yani Kadir Topbaş’tan söz aldığını vurgulayan Bandarin, projeyi Topbaş’ın çizdiğini basın toplantısında gazetecilerden öğrendi.

  Four Seasons inşaatı

  İncelemelerinin sonuna gelen UNESCO heyetine başkanlık eden UNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Francesco Bandarin, dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama, Denetleme Müdürlüğü KUDEB’in Süleymaniye’deki merkezinde basın toplantısı yaptı. Hazırlayacakları raporu, temmuzda Dünya Kültür Mirası Hükümetlerarası Heyeti’ne sunacaklarını belirten Bandarin, "İki yıl önce, yönetim planının yapılıp korumanın sağlanmasını istedik. Görüyorum ki hükümet bu öneriyi ciddiye almış. Hazırlıklar devam ediyormuş. Bir yıl ya da daha yakın zamanda yönetim planının hazırlanacağından iyimserim. Tabii plan sadece kağıtta etkili olamaz, uygulanmasına da bakacağız" dedi.

  Four Seasons Oteli’ne yapılan ek inşaatına yönelik soru üzerine Bandarin, "Görsel etkinin ve tarihi dokunun iyi gözlenmesi gerekiyor. İnşaatın yanına arkeolojik park yapılacağını gördük. Tabii ki bu olumlu. Yapılacak ek inşaat görsel açıdan çok dramatik değil. Kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı