Gündem Haberleri

  Unakıtan: Tarımın kalkınması bile eğitime bağlı

  A.A.
  10.07.2007 - 17:52 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “Hükümetin üreticiye verdiği destek bugün itibariyle 5 milyar 300 milyon YTL” dedi.

  Bakan Eker ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir'deki Özgüven Tesislerinde muhtarlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Daha sonra konuşan Bakan Eker, kırsal alanda yaşayan vatandaşların alt yapıyla ilgili sorunlarını gidermek amacıyla cumhuriyet tarihinin kırsal kesime yönelik en büyük alt yapı projesini 2005 yılında başlattıklarını belirterek, köylerin içme suyu ve yollarını kapsayan KÖYDES projesini başarıyla uyguladıklarını kaydetti.

  Köylerin yol ve su problemini çözmek için bütçeden önemli bir pay ayırdıklarını ifade eden Bakan Eker, şöyle konuştu:“Türkiye genelinde on binlerce içme suyu projesini tamamladık, on binlerce kilometre köy yolu yapıldı. 2007 yılı sonunda Türkiye'de hiçbir yerde böyle bir sorun kalmayacak. Hedefimiz bu. Seçim atmosferini yaşayan ülkede çoğu zaman politik mülahazalarla tarımı bilen bilmeyen, hiçbir hesaba kitaba deftere kayda bakmadan, devletin bilgilerine müracaat etmeden konuşanlar var. Bunlar doğru değildir. Bu dönemde birçok alanda olduğu gibi tarımda da çok önemli gelişmeler kaydedildi. Dünyanın birçok yerinde tarım sektörü destekleniyor. Biz de destekliyoruz. Tarıma verilen desteği 3 kat artırdık. Alan ne aldığını bilmez ama veren ne verdiğini bilir. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yanımızda. O rakamları çok iyi biliyor.”

  “MAZOT KONUSUNDA HERKES AÇIK EKSİLTMEYE ÇIKTI”

  Bakan Eker, 2002 yılında devletin tüm çiftçiye 1 milyar 868 milyon YTL destek verdiğini belirterek, “Hükümetin verdiği desteğin bugün itibariyle 5 milyar 300 milyon YTL olduğunu” bildirdi.

  Seçim döneminde herkesin mazotu konuştuğunu ifade eden Bakan Eker, “Bu konuda herkes açık eksiltmeye çıktı. Bir zamanlar bir siyasetçi vardı. 1991 yılında (Kim ne verirse ben 5 fazlasını veririm) dedi. Türkiye bu yaklaşımla 5 Nisan kararlarını yaşadı. Bunun bedelini hepimiz ödedik. Arkasından daha büyük ekonomik krizler geldi. Şimdi de (Mazotu 1 YTL yapacağız) diyorlar.”

  BAKAN UNAKITAN: “TARIMIN KALKINMASI BİLE EĞİTİME BAĞLI”

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da Milli Eğitim Bakanlığından sonra en fazla parayı Tarım ve Köyişleri Bakanlığına verdiğini belirterek, eğitime çok önem verdiklerini kaydetti.

  Eğitim seviyesinin yükselmesiyle ülkenin kalkınacağını ifade eden Bakan Unakıtan, şöyle konuştu:
  “Tarımın kalkınması bile eğitime bağlı. Eğitimli insanın yaptığı tarım başka oluyor. Tarımı daha verimli ve akıllı bir yere götürmeliyiz. Artık buğday, arpa işi garip iş. Bunları bırakalım artık. Benden istediğiniz desteği vereceğim. Kaliteli kiraz yetiştiren ve ihraç eden Mihalıççık'a soğuk hava deposu yapacağım. Organik tarım yapalım. Köylerinde ileri tarıma yönelmeyen muhtarlara soru soracağım.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı