Gündem Haberleri

  Unakıtan: Sami Ofer saygın bir işadamıdır

  Hürriyet Haber
  11.10.2005 - 18:44 | Son Güncelleme:

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TBMM Genel Kurulu'nda kendisine laf atan CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'a, “Sami Ofer saygın bir işadamıdır. O senin gibi palavra şeylerle uğraşmaz” diye seslendi.

  TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ali Dinçer başkanlığında toplandı. Dinçer, büyük bir deprem felaketine uğrayan dost ve kardeş ülke Pakistan'ın acılarını paylaştıklarını ifade ederek, depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

  Şair ve Yazar Attila İlhan'ın hayatını kaybetmesinden de büyük üzüntü duyduğunu dile getiren Dinçer, İlhan'ın yakınlarına ve Türk Milleti'ne başsağlığı diledi.

  Anavatan Partisi Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, “AK Parti'nin 3. yılında Türkiye'yi getirdiği noktayla” ilgili olarak gündemdışı bir konuşma yaptı. Türkiye'yi 3 yıldır yöneten AK Parti'nin seçim öncesinde milletten oy isterken, “Bizden 3 yıl bir şey istemeyin, 3 yılın sonunda cebiniz para görmeye başlayacak” dediğini anımsatan Özdoğan, bu sözlere kendisinin de inandığını, ancak verilen bu sözlerin yerine getirilmediğini gördüğünü kaydetti.

  “ABRA KADABRA DÜZENİ”

  İbrahim Özdoğan, hükümetin, devlet imkanlarını ve basını kullanarak sanal bir tablo ortaya koyduğunu öne sürerek, “Bir 'abra kadabra' düzeni kurulmuştur” dedi.

  Bu söylenenlerin yanında Türkiye'nin gerçekleri olduğunu vurgulayan Özdoğan, milletin 3'te 2'sinin açlık sınırına dayandığını iddia etti.

  Anavatan'lı Özdoğan, ekonomik büyümenin sanal bir büyüme olduğunu, kapkaçın bu hükümet döneminde arttığını savunarak, “Başbakan nutuk atmaya, Hükümet masal anlatmaya devam ediyor. Ancak Başbakan'ın çizdiği pembe tablolar karardı” diye konuştu.

  İbrahim Özdoğan'a hükümet adına yanıt veren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de muhalefet olmanın kolay bir iş olmadığını dile getirdi. Unakıtan, “3 Kasım seçimlerinden önce milletvekili seçilebilmek için acaba kendisi nasıl bir konuşma yapıyordu da şimdi böyle diyor” dedi.

  İktidarın eleştirilebileceğini, ancak mesnetsiz şekilde suçlanamayacağını belirten Unakıtan, kişi başına düşen milli gelirin, iktidarları döneminde 2 bin 500 dolardan 4 bin 200 dolara çıktığını söyledi.

  “YAZIN BİR YERE, LAZIM OLUR”

  Bakan Unakıtan, CHP sıralarından laflar atılınca, “Yazın bir yere, lazım olur belki” dedi.
  Enflasyonunun yüzde 30'lardan yüzde 8'e, faizlerin yüzde 70'lerden yüzde 14'e düştüğüne işaret eden Unakıtan, “Hadi bu rakamları unuttunuz diyelim ama bu kadar da tersi söylenmez. Kabahat biraz da bizde. Bu kadar başarılı olursan eleştirilirsin. Bakıyorsunuz 20 yılda yapılan özelleştirme 8 milyar dolar, bizim 10 ayda yaptığımız özelleştirme ise 16 milyar dolar. İşte biz bunu başardık” diye konuştu.

  Kemal Unakıtan, yine CHP sıralarından laflar atılması üzerine, ”40 yıldır Avrupa kapılarındaydınız da niye başlatamadınız müzakereleri? Kedi eremediği yere mundar dermiş” dedi.

  Unakıtan, ülkeye yabancı sermaye gelmeye devam edeceğini ifade ederek, “Global bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünyayla entegre olamazsak yalnız kalacağız” diye konuştu.

  “AÇIK KAPI BIRAKSIN”

  Özdoğan'ın konuşması için, “Kızmış birisi, boyuna atıyor bize” değerlendirmesinde bulunan Unakıtan, “Bir yerlerden açık kapı bıraksın da belki bir gün lazım olur” dedi.

  Bakan Unakıtan, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un “Sami Ofer'e gel...” diye laf atması üzerine de “Sami Ofer, saygın bir işadamıdır. O senin gibi palavra şeylerle uğraşmaz” diye konuştu.
  CHP'liler, Unakıtan'ın bu sözlerine tepki gösterirken, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, kendisine sataşma olduğunu belirterek söz istedi.

  TBMM Başkanvekili Dinçer de tutanakları inceleyip, sataşma varsa Anadol'a söz vereceğini söyledi.
  Unakıtan, “milletin sesi ve nefesi olduklarını” ifade ederek, özelleştirme politikalarına devam edeceklerini, Türk Milleti'ni layık olduğu yere getireceklerini ve bunun için çalıştıklarını kaydetti.

  ERDEMİR'İN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

  ERDEMİR'in özelleştirilmesiyle ilgili gündemdışı söz alan CHP Zonguldak Milletvekili Harun Akın da özelleştirmeyle ilgili süreci anlattı. ERDEMİR'in özelleştirmesini 2 milyar 770 milyon dolara alan OYAK'ı kutlayan Akın, o dönemde hükümetin ERDEMİR'i yabancılara satmaya çalıştığını, ancak CHP'nin çabaları sonucu kuruluşun yerli sermayede kaldığını savundu.

  CHP'li Akın'a Hükümet adına yanıt veren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirmenin, hükümetinin önemli politikalarından biri olduğunu ve bu konuda da taahhütte bulunduklarını söyledi.

  Türkiye'de 20 yıldır özelleştirmenin konuşulduğunu, ancak hep lafta kaldığını anlatan Unakıtan, ERDEMİR'in 1994'te bir bölümünün halka arz edildiğini, 1994-1995'te de 2 kez ihaleye çıkılmasına rağmen başarısız olunduğunu bildirdi. ERDEMİR'i bu yıl özelleştirdiklerini ve bu özelleştirmede de CHP'nin hiçbir şey yapmadığını dile getiren Unakıtan, “CHP, (Görevimizi yaptık) diyor. CHP'nin görevi yoktu ki yapsın” dedi.

  “AÇIK OLUN”

  Kemal Unakıtan, CHP sıralarına dönerek, “Özelleştirmeyi istiyor musunuz, AB ile müzakereleri istiyor musunuz?” diye sordu. Unakıtan, bu sözlerine laflar atılması üzerine, “Açık olun, çıkın (Ben bu özelleştirmeyi istemiyorum) deyin ya. Yok (Öyle olursa kabul ederiz, böyle olursa kabul ederiz...) İstiyor musunuz, istemiyor musunuz? Bunu açıkça söyleyin” diye konuştu.

  Yerli sermayenin yetmediğini, bu yüzden de yabancı sermayeye ihtiyaç olduğunu ifade eden Unakıtan, ihaleleri açık şekilde halkın gözü önünde yaptıklarını ve kazananı da ister yerli olsun, ister yabancı olsun tebrik ettiklerini kaydetti.
  İstanbul Bağımsız Milletvekili Zülfü Livaneli de Şair Attila İlhan'ın vefatıyla ilgili gündemdışı yaptığı konuşmada, Attila İlhan'ın Türk diline hizmet eden büyük şairlerden biri olduğunu ifade ederek, başsağlığı dileğinde bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı