Gündem Haberleri

  Unakıtan: Mazot ile ilgili vaadler hesapsız, kitapsız söylemler

  A.A.
  03.07.2007 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, partilerin mazot fiyatlarına ilişkin vaatleriyle ilgili olarak, “Bunlar hesapsız, kitapsız söylemler. Herhangi bir hesap yapan kimsenin bunları söylememesi lazım” dedi.

  Unakıtan, Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliğinin (ASCAME) 18. Genel Kurul Toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Uzanların İsviçre'deki mal varlığına el konulmasına ilişkin bir soru üzerine Unakıtan, konunun Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu (TMSF) ile savcılık tarafından takip edildiğini, Maliye'nin bir ilgisi bulunmadığını söyledi.
  Partilerin mazot fiyatlarına dair vaatlerine ilişkin bir soruya Unakıtan, “Bunlar hesapsız, kitapsız söylemler. Herhangi bir hesap yapan kimsenin bunları söylememesi lazım. Demek ki seçim öncesi herkesin gözünü bir seçim hırsı büyümüş. Ondan dolayı hesapsız atıp gidiyorlar. Bunların hiçbir mesnedi yoktur. Ben bunu gayri ciddi buluyorum” yanıtını verdi.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık fiyatlarına ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine ise Unakıtan, önümüzdeki hafta başında Bakanlar Kurulunun yapılacağını tahmin ettiğini belirterek, konunun burada görüşüleceğini, çıkacak kararın kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

  “SEÇİME DAYANDIRMAK FEVKALADE YANLIŞ”

  Bakan Unakıtan, büyüme rakamlarının açıklandığını ve devletin harcamasının yüzde 28 arttığının görüldüğünün hatırlatan bir gazetecinin seçim ekonomisi uygulanıp uygulanmadığı yönündeki sorusu üzerine de şunları kaydetti: “O manaya getirici yazılar yazıldığını ben de üzülerek gördüm. Fakat ciddi olarak baktığımız zaman ihracata dayalı bir büyüme olduğunu görüyoruz. Bu, Türkiye'nin şimdiye kadarki büyük bir özlemiydi. İhracata dayalı ekonomik büyümeyi sağlamak, Türkiye için fevkalade önemli bir husustu. Bu sağlanmış görünüyor. Nitekim bazı ciddi yazarlarımız da buna dokunmuşlar. İşin bu yönüne bakmak lazım. Bir de özel sektörün harcamalarını azaltıp tasarruflarını artırması lazım. Çünkü ciddi şekilde özel sektörde tasarruf açığı var. Bu da oluşmuş vaziyette. Bu bakımdan bunu getirip seçime dayandırmak fevkalade yanlış bir söz.”

  Kemal Unakıtan, IMF'nin Türkiye'de asgari ücretin yüksek olduğuna ilişkin görüşlerine dair bir soruyu da, “IMF'nin hesapları kendine göre yaptığı hesaplardır. Biz de kendimize göre hesap yaparız. Zaman zaman bazı noktalarda aynı yerlerde buluşabiliriz, zaman zaman da buluşmayabiliriz. Asgari ücret, onlardan bir tanesi. Biz inanıyoruz ki asgari ücret Türkiye'de yüksek değil” şeklinde yanıtladı.

  9 VEYA ONUN ALTINDAKİ RAKAMLARI GÖRMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

  Kemal Unakıtan, “Eskiden şeker, kağıt, çimento, demir aklınıza ne gelirse hepsi devlete aitti. Bugün bunların hepsi özel sektöre ait” dedi.

  Hükümetin çalışmaları hakkında da bilgi veren Unakıtan, 2002'de 180 milyar dolar olan GSMH'nin dün açıklanan rakamlara göre 410 milyar dolara ulaştığını, yapısal reformlar sayesinde sürdürülebilir büyümenin sağlandığını ve Türkiye'nin her yıl ortalama yüzde 7,5 büyüdüğünü anlattı.

  Türkiye'nin bu büyümesini sürdüreceğini ifade eden Unakıtan, “2013'te kişi başına düşen gelir 10 bin doların üzerine çıkacaktır. Yaptığımız planlama, hedef böyle. Türkiye'nin 2006 yılı enflasyonu 9,6'ya düşmüştür. Bu sene de düşüş devam ediyor. 9 veya onun altındaki rakamları görmeye başlayacağız” diye konuştu.

  Bakan Unakıtan, Türkiye'nin bu başarıları elde etmesinde mali disiplinin ve yapısal reformların önemli olduğunu, bunların süreceğini vurguladı.

  “SİLAHLANMAYA HARCANAN PARALARA KARŞI ÇIKMALIYIZ”

  Dünyanın en önemli sorunlarından birinin terör olduğuna, bu sorunun el birliğiyle çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Unakıtan, şöyle devam etti:

  “Bugün terör, bir insanlık düşmanıdır. Hepimizin bu konuda el birliği yapması, dünyamızı teröre karşı koruması lazım. Dünya barışına, tüm sivil toplum örgütlerinin katkıda bulunması lazım. Silahlanmanın bu kadar fazla olduğu bir devirde büyük paraların oraya akıtılıp birçok insanın aç kaldığı dünyamızda, bu konuda sivil toplum örgütlerinin çok radikal şekilde çıkış yapması gerekiyor. Bugün açlıktan ölen binlerce, milyonlarca insan var. Bu, hepimizin, bütün insanlığın ayıbı. Dünyanın bu gerçek yüzü hepimize bakarken, silahlanma için harcanan paralara doğrusu karşı çıkmamız lazım.”

  Kemal Unakıtan, hükümet olarak başta ASCAME olmak üzere bu konuda tüm sivil toplum örgütlerinin yanında olduklarını dile getirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı