Gündem Haberleri

  Umutlu ayrıldık sonrasını bilmem

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerindeki ölüm oruçlarında arabuluculuk yapan aydınlardan yazar Yaşar Kemal, ‘‘Biz görüşmeleri, belli bir yere kadar getirdik. Bundan sonra umutla ayrıldık. Cezaevinden, açlık grevlerinin duracağına inanarak ayrıldık. ‘Umutla ayrılıyoruz' dedik. Sonrasını bilmiyorum’’ diye konuştu.

  Önceki akşam Adalet Bakanlığı’na gönderdikleri faksla arabuluculuk girişimini belli bir noktaya getirdiklerini ve bir ‘model’ önererek, görüşmelerden çekildiklerini belirten aydınlardan Yaşar Kemal, mahkumları ‘DGM’ler lağvedilsin' isteğinden de vazgeçirdiklerini söyledi.

  Önerdikleri modelin ayrıntılarını söylemeyen Yaşar Kemal, şunları anlattı:

  ‘‘Çok açık. Biz mahpuslarla 8.5 saat konuştuk. Bir formüle doğru gittik. Tabipler Odası, Mimarlar Odası, Baro ve TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu'ndan oluşan ‘İzleme Komitesi'ne işi devrettik. Bizim işimiz bitmişti. Bizimle beraber Mehmet Bekaroğlu da içerdeydi. ‘Bu iş yoluna girmek üzeredir' dedik. Çeşitli garantiler istediler. Biz, onlara bir garanti veremezdik’’

  Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk, Can Dündar ve Oral Çalışlar'la birlikte sürdürdükleri görüşmelerinin amacının hem mahkumları, hem de Adalet Bakanlığı'nı ‘yatıştırmak' olduğunu söyledi. ‘Bizim işimiz insanları ikna etmekti' diyen Yaşar Kemal, ‘‘Arada mekik dokuduk, bu 8.5 saat sürdü. Sonra ‘Artık resmi olan insanlar gelsin' dedik’’ diye konuştu.

  Kendilerine başsavcılıktan ya da bakanlıktan bir başvuru olmadığını belirten Yaşar Kemal, ‘‘Talep edilirse, yine görüşür müsünüz?’’ sorusuna ‘‘Bilmiyorum’’ yanıtını verdi.

  Ölüm oruçları 57'nci günü doldururken, mahkumlarla hükümet arasında arabuluculuk yapan aydınlardan Oral Çalışlar, bu konuda konuşmayacağını söyledi. Yazar Orhan Pamuk da bu konuyla ilgili konuşmak istemediğini belirtti.

  Görüşmelerden çekildikten sonra Zülfü Livaneli de daha önce planlanan programı nedeniyle Atina'ya gitti.

  Bu arada eylemcilerle görüşmelerin tıkandığı, iplerin koptuğu noktada İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ümitlerin hala sürdüğünü belirterek ‘‘Benim ipim kopmadı’’ dedi. Bayrampaşa Cezaevi'ne giden ancak, bugüne kadar tutuklularla yapılan görüşmelere katılmayan Başsavcı Ferzan Çitici bir bekleyiş sürecine girildiğini, bundan sonra talebin tutuklulardan gelmesi gerektiğini, gerekirse görüşebileceklerini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı