Gündem Haberleri

  Umutlar definede

  Hürriyet Haber
  28.11.2001 - 11:52 | Son Güncelleme:

  Van Müze Müdürlüğü`ne bu yıl 10 kişinin define aramak için müracaat ettiği, kaçak kazılarda ise büyük bir artış olduğu bildirildi.

  Van Müze Müdürlüğü`nde görevli Arkeolog Mete Tozkoparan, Van ve çevresinde bu yıl kazı yapmak isteyenlerin sayısının arttığını, müracaat eden 10 kişiden 6`sının, kazılarını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

  Kazıların genellikle Erek Dağı eteği, Van Kalesi, Özalp, Çaldıran ve Saray`da yoğunlaştığını anlatan Tozkoparan, "Buralar Ermeni köylerinin bulunduğu yerlerdir. Yıllardır Ermeni köylerinde altınlarınsaklı olduğu inanışı, vatandaşı buralarda define aramaya itmektedir" diye konuştu.

  Müracaat eden 10 kişiden 6`sının kazılarını gerçekleştirdiklerini buna rağmen hiçbir sonuç alınamadığını vurgulayan Tozkoparan, "Kısa yoldan para kazanmak isteyen vatandaşlar, bu tür define olaylarını kafalarında senarize ederek büyütüyorlar. Bu kazıların ve arayışların onlar için bir faydası olmayacağını anlatmamıza rağmen, engel olamıyoruz" dedi.


  Tozkoparan, bu yıl 10 adet resmi kazı müracaatı dışında, kaçak olarak yapılan kazıların sayısında büyük bir artış olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

  "Daha önceki yıllarda, bir yıl içinde 2-3 tane resmi kazı için müracaat vardı. Ekonomik kriz nedeniyle resmi yollarla define arayanların sayısında büyük bir artış oldu. Tarihi eserlerin bulunduğu yerlerde yaptığımız incelemelerde ise kaçak kazıların çok yapıldığını tespit ettik."


  Tozkoparan, Van ve çevresindeki tarihi eserlerin kırsalda dağınık bir yerleşme göstermesinden dolayı kaçak kazıların diğer bölgelerden daha fazla olduğunu işaret ederek, şöyle devam etti:

  "Burda kaçak yollardan kazı yapmayı meslek haline getiren ekipler var. Bu kişiler para karşılığında yaptıkları kazıları oldukça profesyonelce yürütmekteler. Özellikle mezarlık çevrelerinde kazı yapan bu kişiler bir gecede 9-10 metre kazabilmekteler. Bu tür kaçak kazıların önüne geçebilmek için caydırıcı önlemlerin bir an önce alınması gerekir."
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı