GeriGündem Umutlandıran rapor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Umutlandıran rapor

Anayasa Mahkemesi Raportörü, Tayyip Erdoğan'la hukuksal durumu aynı olan YDP eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel'in siyasi yasağının kalktığı yönünde görüş bildirdi. Umutlanan Erdoğan, mahkemenin Güzel'le ilgili kararı 15 günde vereceğini düşünüp, partinin kuruluşunu erteledi.

Anayasa Mahkemesi Raportörü, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun isteğiyle hazırladığı raporda, YDP eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel'in siyasi yasağının ‘ceza ertelemesiyle’ birlikte kalktığı yönünde görüş bildirdi.

KARAR 15 GÜN SONRA

Güzel'
in parti üyeliği nedeniyle YDP'nin uyarılmasına gerek olmadığı yönündeki bu rapor, siyasi yasaklı Tayyip Erdoğan'ı umutlandırdı. Anayasa Mahkemesi'nin, Güzel'le ilgili kararını 15 gün içinde verebileceğini hesaplayan Erdoğan, partisinin kuruluşunu da bu kararın açıklanmasının sonrasına erteledi. Anayasa Mahkemesi, Raportör'ün görüşü doğrultusunda Güzel'in siyasi yasağının kalktığı sonucuna varırsa, Erdoğan hemen partisini kuracak ve genel başkan olabilecek.

Hasan Celal Güzel ile Tayyip Erdoğan'ın hukuksal durumları büyük benzerlik taşıyor. Güzel de Erdoğan gibi TCK'nın 312'nci maddesi uyarınca hem hapis, hem de siyasi yasak cezası aldı. Güzel de yine Erdoğan gibi aynı şekilde cezaevine girerek 4 aylık mahkûmiyetini çekti.

ERBAKAN ÖRNEĞİ

YDP, Erdoğan gibi siyasi yasaklı olan eski Genel Başkanları Güzel'i partiye üye kaydedince, Anayasa Mahkemesi'ne kadar uzanan hukuksal süreç başlamış oldu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Güzel'in siyasi yasağının sürdüğünü belirterek, YDP'yi, üyeliğe son vermesi konusunda uyardı. Ancak YDP, bu uyarıyı dikkate almayarak, hükümetin çıkardığı cezaların ertelenmesine ilişkin yasayla Güzel'in yasağının kalktığını savundu.

YDP, isim vermeden, aynı suçtan mahkûm olmasına rağmen yasa uyarınca cezası ertelendiği için cezaevine girmeyen Erbakan'ın durumunu anımsatarak, aksi bir uygulamanın Anayasa'nın eşitlik ilkesinin yanısıra ‘hukukun hakkaniyet ve kamu vicdanı’ kavramlarına da aykırı olacağını savundu. Başsavcı Kanadoğlu ise konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle