GeriGündem Umut Vakfı'ndan silah karşıtı film
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Umut Vakfı'ndan silah karşıtı film

Umut Dedeman'ın 1993 yılında Ankara'da bir arkadaşıyla silahla şakalaşırken hayatını kaybetmesi üzerine kurulan Umut Vakfı, ''Bireysel Silahlanmaya Hayır'' kampanyası çerçevesinde, ''Fotoğraflar'' adlı bir film hazırladı. "Yaşama hak tanıyın" sloganının kullanıldığ film, öldürenin değil ölenin hikayesini peyaz perdeye taşıyor.

Vakıf Başkanı Nazire Dedeman, Dedeman Otel'de gerçekleştirilen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada 500 milyon tabanca vetüfek namlusundan üreyen ölümlere ''dur'' demek için uluslararası alanda çok ciddi uğraşlar verildiği belirterek, dünyadaki bu çalışmaların Türkiye için besledikleri umudu  güçlendirdiğini söyledi.

Dedeman, geçen yıl Temmuz ayında New York'ta düzenlenen hafif silahlarla ilgili konferans sonuçlarına göre, dünyada her 12 kişiden birinin silah taşıdığının ortaya çıktığını belirterek, hafif silahların kurbanları arasında ise ilk sırayı  kadın ve çocukların oluşturduğunun belirlendiğini kaydetti.
Yine hafif silah bulunan evlerde bulunmayanlara oranla 3 kat daha fazla cinayet işlendiğini, dünyada var olan 500 milyon silahın da yüzde 60'ının yasadışı kişilerin elinde olduğunu anlatan Dedeman, şöyle konuştu:

''Bu ve benzeri gerçekler insanın artık susmaması gereğini tartışmasız bir biçimde ortaya koydu. Dünya susmadı, bizler de susmamalıyız. Yıllardır bireysel silahsızlanmayla yaptığımız mücadeleye bir yenisini daha katıyoruz. Daha geniş kitlelere ulaşmak, toplumsal bilinci hareketlendirebilmek için televizyonlardan topluma seslenmek istedik. Amacımız, fotoğraflar filmi ile bilinçli bir kamuoyu yaratmak.''

Dedeman, Türk geleneklerindeki silah merakı ve toplumun yeterince eğitimli olmaması nedeniyle şiddete meyilde önemli artışlar kaydedildiğini vurgulayarak, tüm bunlara ilaveten devletin ruhsatlı silahları etkin olarak denetleyemediğini söyledi.

''Mücadelemiz, gençlere yurttaşlık bilinci vermenin, şiddeti ve silahı onların dünyalarından ayıklamanın, onları hukuk devleti ilkelerine bağlı kılmanın mücadelesidir'' diyen Nazire Dedeman, hazırlanan filmin 90 yerel televizyon tarafından ücretsiz yayınlanacağını  bildirdi.

VERİLER ÜRKÜTÜCÜ

Dedeman, Adalet Bakanlığı Adli sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl 6136 sayılı kanuna muhalefet eden 63 bin 755'i erkek, 3 bin 43'ü kadın olmak üzere toplam 66 bin 798 kişi hakkında dava açıldığını, bu davalardan 35 bin 906'sında mahkumiyet kararı çıktığını söyledi.
Halen cezaevlerinde bulunan 59 bin 901 kişiden 12 bin 529'unun cinayet suçundan hükümlü olduğunu dile getiren Dedeman, 1996-1999 yılları arasında Türkiye'de 490 bin 985 kişide taşıma, 1 milyon 646 bin 644 kişinin de bulundurma ruhsatının olduğunu söyledi.

ÖLENİN HİKAYESİ

Fotoğraflar filmini çeken Böcek Yapım ekibinin başkanı Ömer Faruk Sorak da, hazırlanan eğitim filminde, futbol terörü, köy düğünü ve şehir kabadayıları temalarının işlendiğini söyledi.
Filmin yönetmeni Ozan Kalabık da, bugüne kadar medyada yer alan haberlerde hep öldürenin hayat hikayesine yer verildiğini belirterek, ''İlk kez öldürenin değil, ölenin hikayesini ekrana taşımak istedik'' dedi.

''Kimse böyle olsun istemezdi... En çok da onlar! Yaşama hak tanıyın'' sloganıyla yapılan filmde 33 kişi görev aldı.

Dedeman Holding Yönetim Kurulu Üyesi Nazire Dedeman, oğlu Umut'un 1993 yılında Ankara'da bir arkadaşıyla silahla şakalaşırken hayatını kaybetmesi üzerine aynı yıl vakfı kurarak, silah karşıtı mücadeleye başlamıştı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle