Gündem Haberleri

  'Umut operasyonu'nun 4 sanığına tahliye

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara 2 No'lu DGM, Gazeteci-yazar Uğur Mumcu suikastının faillerini yakalamak amacıyla başlatılan, daha sonra ortaya çıkan bağlantılar üzerine Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok'un öldürülmesi gibi 22 olayı kapsayan ''Umut Operasyonu''na ilişkin 21 sanıklı davada, 4 sanığın tahliyesine karar verdi.

  Davanın bugün görülen duruşmasında mahkemeye, Sanık Hüseyin Karakuş hakkında, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Fizik Balistik Kurumu'nca hazırlanan rapor sunuldu. Rapor ile Muammer Aksoy'u öldüren silahın, emanette bulunan silah olduğu kesinleşti.

  Eken, ''dosya içeriğine, suç niteliğine ve iddianamedeki suç isnadına göre'' sanıklar Arif Tarı, Derviş Polat, Yüksel Pekdemir ve İsmail Koçhan'ın tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini açıkladı.

  10 idam isteniyor

  İddianamede, sanıklar Ferhan Özmen, Necdet Yüksel, Rüştü Aytufan, Hakkı Selçuk Şanlı, Yusuf Karakuş, Muzaffer Dağdeviren, Abdülhamit Çelik, Fatih Aydın, Hasan Kılıç ve Mehmet Şahin'in, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''Anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmak'' hükmünü düzenleyen 146/1. maddesine göre idam cezasına çarptırılmaları isteniyor.

  Sanıklar Mehmet Ali Tekin ve Talip Özçelik hakkında, TCK'nın ''Devletin emniyetine karşı silahlı çete kurma '' fiilini içeren 168/1ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın ''yarı oranında ceza artırımını'' öngören 5. maddelerine göre 22 yıl 6'şar aydan az olmamaküzere ağır hapis cezaları istenen iddianamede, sanıklar Mehmet Kasap, Mehmet Gürova, Adil Aydın ve Murat Nazlı hakkında ise TCK'nın ''yasadışı örgüt üyesi olmak'' fiilini düzenleyen 168/2 ve 3713 sayılıKanun'un 5. maddelerine göre, 15'er yıldan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

  İddianamede, Arif Tarı, Musa Koca, Devriş Polat, Yüksel Pekdemir ve İsmail Koçhan'ın da, TCK'nın ''yasadışı örgüte yardım ve yataklık''fiiline ilişkin 169. ile 3713 sayılı Yasa'nın 5. maddeleri uyarınca 4 yıl 6'şar aydan 7 yıl 6'şar aya kadar ağır hapisle cezalandırılması isteniyor.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı