Gündem Haberleri

  'Umut Operasyonu' davasında karar bekleniyor

  Hürriyet Haber
  07.01.2002 - 10:54 | Son Güncelleme:

  Uğur Mumcu suikastının da aralarında bulunduğu 22 olayı kapsayan 'Umut Operasyonu' davasında öğleden sonra karar açıklanacak.

  Ankara 2 No`lu DGM`de görülen davanın bugünkü duruşmasına, 15`i tutuklu 24 sanık, sanık ve müdahil avukatları katıldı.

  Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken, 7 Aralık`taki oturumda, dosyanın, eksiği bulunmadığı takdirde hüküm hazırlanmak üzere incelemeye alındığını açıklamıştı. Bugünkü duruşmada sanıklardan son savunmalarını yapmaları istendi. Sanıklar, kendilerine yapılan suçlamaları kabul etmediklerini ve suçsuz olduklarını belirterek beraatlarını istedi. Sanıklarını savunmalarını tamamlamalarının ardından mahkeme heyeti, öğleden sonra 14:00'te kararı açıklamak üzere oturuma ara verdi.
         
  İSTENEN CEZALAR
     
  Esas hakkındaki mütalaaya göre, Gazeteci-yazar Uğur Mumcu`nun öldürülmesi olayına katıldığı ve cürüm işlemek için teşekkül oluşturduğu iddiasıyla hakkında idam istemiyle dava açılan Abdullah Argun Çetin ile sanıklar Musa Koca, İsmail Koçhan, Şeref Dursun ve Adnan Yükdağ`ın, üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair yeterli kanıt bulunmadığından, beraatlerine karar verilmesi talep ediliyor.
     
  9`U HAKKINDA İDAM
     
  Mütalaada, sanıklar Ferhan Özmen, Necdet Yüksel, Rüştü Aytufan, Yusuf Karakuş, Muzaffer Dağdeviren, Abdülhamit Çelik, Fatih Aydın, Hasan Kılıç ve Mehmet Şahin`in, Türk Ceza Kanunu`nun (TCK) ``Anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmak`` hükmünü düzenleyen 146/1. maddesine göre idamları isteniyor.

  Sanıklar Murat Nazlı, Adil Aydın, Mehmet Gürova, Mehmet Kassap, Hakkı Selçuk Şanlı ve Talip Özçelik hakkında, TCK`nın ``yasadışı örgütüyesi olma`` hükmünü içeren 168/2 ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu`nun ``ceza artırımını`` öngören 5. maddesine göre, 15`er yıldan22 yıl 6`şar aykadar ağır hapis cezası istenen mütalaada, sanık Mehmet Ali Tekin hakkında ise TCK`nın ``yasadışı örgüt yöneticiliğini`` düzenleyen 168/1 ve 3713 sayılı Yasa`nın 5. maddesi uyarınca 22 yıl 6 aydan az olmamak üzere ağır hapis talep ediliyor.

  Sanıklar Derviş Polat ve Yüksel Pekdemir hakkında ise TCK`nın ``yasadışı örgüte yardım ve yataklık`` fiilini içeren 169 ve 3713 sayılı Yasa`nın 5. maddesi uyarınca 4 yıl 6`şar aydan 7 yıl 6`şar aya kadar ağır hapis talep edilen mütalaada, yasadışı örgüt mensuplarına yardım ettiği iddiasıyla yargılanan sanık Arif Tarı hakkındaki davanınise 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun kapsamında ertelenmesi isteniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı