Gündem Haberleri

  Umut Güzeldir

  Hürriyet Haber
  09.02.2006 - 15:14 | Son Güncelleme:

  Dört farklı bölümden oluşan Umut Güzeldir (En El Mundo A Cada Rato) çocuk haklarının korunmasına yönelik sinematik bir katkı olması amacıyla hazırlanan bir film. UNICEF'in işbirliğiyle çekilen film, kız çocuklarının eğitimi, çocukların erken gelişimi, HIV/AIDS’e karşı savaş ve şiddet, istismar ve ayırımcılıktan koruma başlıklarıyla dört bölümden oluşuyor ve her bölüm farklı bir yönetmenin imzasını taşıyor.

  1. Patricia Ferreira tarafından yönetilen, Hindistan’da çekilen "El Secreto Mejor Guardao-En İyi Saklanan Sır": Yetim Ravi anneannesiyle Hindistan’ın güneyinde bir köyde yaşamaktadır. Kendi köyündeki okula gidebileceği halde, başka bir köydeki okula gitmek için her gün uzun bir yol yürümektedir çünkü kendi köyünde istenmemektedir. Ravi bunun nedenini anlayamaz. Yalnızca arkadaşı Krishnaveni onun yanında olmaktan mutludur. Ravi okul dansı kutlamalarını sabırsızlıkla beklemektedir. Dansa katılabilmek için üniformaya ihtiyacı vardır; onu alabilmek için de çalışmaya. Ravi üniformayı alır ama aynı gün Krishnaveni ailesiyle birlikte köyden ayrılmak zorunda olduğunu söyler. Nedenini o da bilmemektedir…

  2. Chus Gutiérrez tarafından yönetilen, Arjantin’de çekilen "Las Siete Alcantarillas - Yedi Kuyu Köyü": Üç yaşındaki kız çocuğu Maca ailesini, evini ve mahallesini göstererek bize neden mutlu olduğunu anlatıyor. Ama onun gördükleri izleyicinin gözlemlediği gerçeklikten çok farklı. “Yedi Kuyu Köyü”ndeki hayat o kadar da kolay değil ve Maca da yakında bunu keşfedecek.

  3. Javier Corcuera tarafından yönetilen, Peru’da çekilen "Hijas de Belen - Belen'in Kızları": Eusebia Amazon ormanlarında “Jebero”larla birlikte yaşamaktadır. 10 yaşındayken okumak amacıyla Iquitos (Peru) şehrindeki Belén semtine gelir. Ama okuma yazmayı hiç öğrenemez çünkü çok küçük yaştan itibaren çalışmak zorunda kalır. Yetmiş yıl sonra, geçen zamanla birlikte dilinin ve kültürünün kaybolduğunu üzülerek bize anlatır. Üç nesil sonra, Belén semtinin çocuklarından Nancy de okuma yazma öğrenemez çünkü ailesinin geçimine yardım etmek için her gün çalışmak zorundadır.

  4. Javier Fesser tarafından yönetilen, Senegal’de çekilen "Binta Y La Gran Idea -Binta ve Harika Bir Fikir": Yedi yaşındaki Binta, Senegal’in güneyindeki Casamance nehrinin yakınında güzel bir köyde yaşar ve okula gider. Kuzeni Soda ise, onun kadar şanslı değildir çünkü Soda’nın bu dünya hakkında bilmediklerini öğrenmesine izin verilmemektedir. Binta balıkçı olan mütevazi babasına hayrandır. Babası insanlığın gidişatından endişe etmektedir ve aklına koyduğu fikri gerçekleştirmekte de kararlıdır.

   

  FİLMİN KÜNYESİ

  Yönetmen: Patricia Ferreira-Chus Gutiérrez...
  Senaryo: Inés Almirón, Georgina Cisquella
  Oyuncular: Vicenta NDongo


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı