Gündem Haberleri

  Ümraniye de bitti

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  82 saattir süren direniş kırıldı ve Ümraniye Cezaevi de güvenlik güçlerinin kontrolüne geçti. PKK'lılar ellerinde Türk Bayrakları'yla teslim oldu. Fırsat bulan her mahkum kaçınca, direnişi örgütleyen elebaşları da teslim olmak zorunda kaldı. 4 mahkum ölü ele geçirildi.

  ÖLÜM oruçlarını bitirebilmek için yapılan operasyonlar Ümraniye Cezaevi'ndeki direnişin de kırılmasıyla tamamlandı. Güvenlik kuvvetlerinin günlerdir süren 'teslim olun' çağrılarına molotof ve slogan atarak karşı koyan mahkumlar, 82. saat sonunda direnişi bitirdiler. Dört gündür devam eden cezaevi operasyonu, dün saat 15.00 sıralarında tamamlandı. Yönetici kadrolarından 45 kişinin baskısıyla direnişi sürdürdüren mahkumlar arasından bir kişi, dün sabah erken saatlerde güvenlik güçlerine teslim oldu. Direnişe katılmayan, ancak terör suçluları yüzünden koğuşlarından çıkamayan PKK sanıkları da, dün öğle saatlerinde ellerinde Türk Bayrakları ile jandarmaların bulunduğu bölgeye geçti. Örgüt yöneticilerinin baskının azalmasından faydalanan çok sayıda örgüt üyesi, güvenlik kuvvetlerine teslim oldu. Günlerdir baskı altında tuttukları adamlarının kendilerini terk etmesinden sonra çaresiz kalan örgüt yöneticileri de saat 15.00'de ellerini kaldırıp hep birlikte teslim olmak istediklerini söylediler. Ancak jandarma güvenlik gerekçesiyle topluca değil, teker teker teslim olmalarına izin verdi. Üzerleri aranıp teker teker teslim alınan terör suçlusu mahkumlardan 240'ı hemen sevk araçlarına bindirilerek Kocaeli F tipi cezaevine sevkedildi. 4 mahkum ölü olarak ele geçirilirken, Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne 3'ü kadın 30 yaralı getirildi. Dumandan zehirlenen bir jandarma eri ise GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yaralılarla birlikte mahkum yakınları da hastane çevresinde toplanmaya başladı. Hastaneye getirilen yaralılardan bazılarında yanık izleri olduğu görüldü. Yaralılardan dördü Acil Servis'e sedyeyle taşındı, diğerleri yürüyerek girdi. Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne getirilen yaralılar arasında 16 yaşındaki lise ikinci sınıf öğrencisi Sinan Yanardağ da bulunuyordu. Kardeşinin yaşadığını görünce, ağlayarak ‘Kardeşim yaşıyor’ diye bağıran ağabeyi, gözaltına alındı.

  YA GİDİN, YA GÖTÜRELİM!

  Cezaevi operasyonunun tamamlanmasına yarım saat kala, Alman PDS Partisi'nden iki milletvekili cezaevi önüne geldi. Heidi Lippmann ve Evrim Baba adlı milletvekilleri ile biri Alman iki tercüman, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Bahri Varlı'ya, cezaevinde bulunan Üsküdar Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Canbaz ile görüşmek istediklerini söylediler. Ancak, güvenlik güçlerinin ‘‘Operasyon devam ediyor, bize sizinle ilgili bir talimat verilmedi’’ sözleriyle karşılaştılar. Bunun üzerine üç gündür cezaevleri operasyonu nedeniyle Türkiye'de olduklarını söyleyen Evrim Baba, basın mensuplarına, ‘‘Ben Kürt kökenli Alman PDS Partisi milletvekiliyim. Partim tarafından görevlendirildim. İnceleme yapmaya geldim. Ancak Başsavcı bize bugün burada olacağını söylemişti. Fakat polis izin vermiyor' diye açıklama yaptı. Bu sırada müdahale eden Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Varlı'nın, Alman parlamenterlere, ‘‘Kendi arabanızla geldiyseniz onunla buradan ayrılın. Yoksa bizimkine binmek zorunda kalırsınız’’ uyarısıyla cezaevinden uzaklaştılar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı