Gündem Haberleri

  Ümraniye 83 saat sonra teslim

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  'Hayata Dönüş' operasyonunun sürdüğü tek cezaevi konumundaki Ümraniye'deki direniş 83'üncü saatinde kırıldı. Başbakan Bülent Ecevit, operasyonun bittiğini doğruladı. Henüz resmi bir açıklama yapılmazken cezaevinde 4 ölü, 10'u ağır 50 yaralının olduğu tahmin ediliyor. Cezaevine 45 ambulans istendi. Şu ana kadar 17 ambulans cezaevinden çıkış yaptı.

  ''Hayata Dönüş Operasyonu''nun sona erdiği Ümraniye Cezaevi'nden Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne, tutuklu ve hükümlü toplam 30 yaralı getirildi.

  Hastanenin Acil Servisi'ne, saat 16.00 itibarıyla, 17 ambulansla 3'ü kadın toplam 30 yaralı tutuklu ve hükümlü ulaştırıldı.

  Acil Servis'in dolması nedeniyle de burada yürüyecek durumda olan tutuklu ve hükümlüler daha önceden boşaltılan İntaniye Servisi'ne sevkedilmeye başlandı.

  Bu arada Ümraniye Cezaevi'nden, ambulansların yanı sıra bir iş makinesi ve bir itfaiye aracı çıkış yaptı. Polis noktasından saat 16.20'de geçen 5 büyük nakil aracında bulunan tutuklu ve hükümlülerin slogan attıkları duyuldu.

  240 hükümlü yarın sevk olacak

  Ümraniye E Tipi Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerden 240'ı, yarına kadar Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne sevk edilecek.

  İzmit-Kandıra yolu üzerinde yapılan ve geçici kabulü 11 Aralık tarihinde gerçekleştirilen 368 kişi kapasiteli Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde, sevk edilecek terör suçlusu tutuklu ve hükümlüler için gerekli düzenlemeler yapıldı.

  Hayata dönüş Operasyonu kapsamında bugün boşaltılan Ümraniye E Tipi Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerden 240'ının akşam saatlerinde sevkedilmesi beklenen cezaevi çevresinde, dün oluşturulan 1 kilometre mesafedeki güvenlik çemberinin genişletilebileceği bildirildi.

  Bu arada, dün Bursa Özel Tip Cezaevi'nden sevk edilen tutuklu ve hükümlülerin, Yüksel Fırat, Hüseyin Yılmaz, Musa Çim, Hamza Karademir,Arslan Yılmaz, Mehmet Zengül, Zeki Yaş, Ahmet Gülhan, Ali Demir, KerimTepeli, Arif Şen, Mustafa Gündoğdu, Doğan Hamşioğlu, Mürsel Sağlamcı, Yılmaz Taraf, Mehmet Salim, Bektaş Yiğit, Haşmet Öztürk, Orhan Budak ve Hayri Yeşil oldukları öğrenildi.

  2 Alman parlamentere izin verilmedi

  Ümraniye Cezaevi'ne giderek bilgi almak isteyen iki Alman parlamenterin, polis noktasından geçişine izin verilmedi.

  Alman PDS milletvekilleri Heidi Lippmann ve Türk asıllı Evrim Baba, Ümraniye Emniyet Müdürü Bahri Varlı'ya, cezaevinde bulunan Üsküdar Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Canbaz ile görüşmek istediklerini söylediler. Ancak Alman parlamenterlerin, polis noktasından cezaevine geçişlerine izin verilmedi.

  Bir kişi kaçarak teslim oldu

  Öte yandan sabah saatlerinde bir açıklama yapan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bu sabah saat 7:30 da bir kişinin kaçarak teslim olduğunu bildirdi.

  Kaçmayı kolaylaştırmak için cezaevi duvarlarında gedikler açıldığını bildiren Türk, "Kaçarak kurtulan tutuklunun ifadelerine göre, lider kadrosundaki 45 kişi, direnişin sürdürülmesi için diğer arkadaşlarının üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır. Umuyoruz ki bu direnişi sürdürenler arasında bir çılgınlığa gitmeden sağduyu egemen olacaktır. Böyle bir direnişin hiç bir yararı yoktur" dedi.

  644 mahkum F tipinde
  Bir kadın mahkum daha öldü
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı