Gündem Haberleri

  Umarım Bush ile Irak'ı konuşmayız

  Hürriyet Haber
  28.12.2001 - 01:54 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, ABD'ye yapacağı gezi öncesinde Washinton'a önemli mesajlar gönderdi. Görüşmelerinde Irak konusunun gündeme gelmemesini temenni ettiğini vurgulayan Ecevit, ‘‘ABD, Irak'ta herhangi bir adım atacak olursa bizimle diyalog kurmalıdır. Bunu yapacakları sözünü verdiler’’ dedi.

  Ecevit, şu aşamada askeri harekat tehlikesi görmediğini belirterek, ‘‘Ancak harekat olursa, coğrafi konumu nedeniyle Türkiye istese de istemese de olayların içine girer’’ dedi. Ecevit, şu mesajları verdi:

  Irak konusunun gündeme gelme olasılığı vardır; gelmeyebilir de, gelmemesini temenni ederim. Görüşlerimizi, Türkiye'nin bütünlüğünü tehdit altına alabilecek herhangi bir oluşuma karşı olduğumuzu açıkça belirteceğiz. Biz öteden beri ABD'ye şunu telkin ediyoruz; Türkiye, Irak ile komşudur ve Türkiye'nin Irak ile ilişkileri çok önemlidir. Irak'ın istikrarı bütün dünya için özellikle de bölge için çok önemlidir. Onun için bu konuda ABD herhangi bir adım atacak olursa bizimle diyalog kurmalıdır.

  Ağırlıklı biçimde gündeme geleceğini sanmıyorum. Çünkü ABD gezisi sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Glafkos Klerides de bir araya gelecek. Bu görüşmeye gölge düşürülmemesi gerekir. ABD ziyaret için iş çevreleri ve basından yoğun istekler geliyor. Bunları karşılamaya çalışacağız.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı