Gündem Haberleri

  Ulysses'in elyazmalarına 1 milyon Euro

  Hürriyet Haber
  10.07.2001 - 16:34 | Son Güncelleme:

  İrlandalı yazar James Joyce'un hem tekniği hem de anlatım biçimiyle 20'nci yüzyılın en önemli edebiyat yapıtı olarak nitelendirilen Ulysses adlı romanının bir bölümünün elyazmaları Sotheby's'de düzenlenen bir müzadeyede 1 milyon 378 bin Euro'ya satıldı.

  İrlandalı yazar James Joyce'un, 20. yüzyılın en büyük romanı olarak nitelenen Ulysses adlı yapıtının bir bölümünün el yazmaları, 1 milyon 378 bin Euro'ya alıcı buldu.
   
  İngiltere'nin başkenti Londra'da Sotheby's tarafından düzenlenen müzayedede, 1941'de ölen Joyce'un romanının daha önce yayımlanmamış 44 sayfalık bölümünü satın alan kişinin adı açıklanmadı.


  Sotheby's'in satıştan 1 milyon 280 bin ila 1 milyon 920 bin Euro arasında gelir beklediği el yazmalarının siyah, kırmızı ve yeşil tükenmez kalem ve dolma kalemle yazılmış olduğu ve metnin kenarlarındanotlar bulunduğu belirtildi.


  James Joyce, çağdaş romanın kilometre taşı olarak nitelendirilen Ulysees'i 1913-1921 arasında yazmıştı.


  Adı Joyce ile özdeşleşen  Ulysses  Dublin'de, 1904 yılında yaşayan ortanın altındaki sınıftan kişilerin almış, haziran ayının başlangıcındaki bir gün boyunca, kafalarından geçenleri anlatıyor. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı