Gündem Haberleri

  Uluslararası siber kaçakçılık operasyonu

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 10:29 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de yapılan bir operasyonda, korsan bilgisayar yazılımı üretip, dağıtan bir şebekeye üye altı İngiliz tutuklandı. Yaşları 20 ile 30 arasında değişen tutuklular, milyonlarca pound değerinde korsan yazılım üreten "Drink or Die" şebekesinin üyesi olmakla suçlanıyor.

  İngiltere'deki tutuklamaların ABD'de yürütülen benzer bir operasyonla eş zamanlı olduğu belirtiliyor. ABD'de 100'den FBI ajanının katıldığı gümrük baskınlarının hedefinde, ülkedeki korsan bilgisayar oyunu, müzik CD'si, yazılım, dijital video üretiminin yüzde 95'inden sorumlu olan "Warez" şebekesi bulunuyor. Warez'i çökertmek için, Avustralya, Kanada, Finlandiya ve Norveç'te operasyonlar yapıldığı belirtiliyor.

  İngiliz polisinin teknoloji suçlarıyla ilgili birimi, tutuklanan altı İngilizle Warez arasında bağlantı olduğuna inanıyor. Korsan yazılım üretmekle suçlanan kişilerden alınan bilgilerle ülkenin çeşitli yerlerindeki şüphelilerin peşine düşen polis, bunların çoğunun teknoloji yönetimi ya da danışmanlığı alanlarında çalıştığı sanılıyor.

  "Drink or Die", dünya çapında milyonlarca pound değerinde korsan yazılım, oyun, müzik CD'leri üreten en büyük yasadışı şebekelerden biri olarak tanınıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı