Gündem Haberleri

  Uluslararası kuruluşlardan protestoculara destek

  Hürriyet Planet
  12.06.2013 - 09:03 | Son Güncelleme:

  Dünyaca tanınan iki örgüt olan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Uluslararası Af Örgütü dün Taksim'de meydana gelen olaylar üzerine protestoculara destek veren açıklamalar yaptı.

  Uluslararası Af Örgütü dün yaşanan olayların üzerine Başbakan Erdoğan’a devreye girmesi ve polis şiddetini durdurması yönünde çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada, "Gözaltına alınanlara kötü muamele ve gözaltılar sona ermeli, sağlık hizmetlerine herkesin ulaşımı sağlanmalı. Hükümet krizi dağıtmak için en kısa zamanda pişmanlık göstermeli ve şiddet kullananlara yönelik bağımsız ve etkili bir soruşturma yürütmelidir" denildi.

  "BARIŞÇIL GÖRÜŞME YAPMA İHTİMALİ KALMADI"
  İnsan Hakları izleme Örgütü de (HRW) dün Taksim Meydanı’nda yaşanan olaylarla ilgili bir rapor yayınladı. Bugün yayınlanan raporda, “Türk Hükümetinin Taksim Meydanı’na polisin girmesine karar vermesi ve binlerce barış yanlısı protestocuya biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edilmesini hükümet ve protestocular arasında gerçekleşmesi için çaba sağlanan barışçıl görüşme ihtimalini ortadan kaldırdı.” denildi.

  HRW Türkiye uzman araştırmacısı Emma Sinclair-Webb olaylarla ilgili “Taksim Meydanı’ndaki on binlerce kişiye biber gazı sıkmak krizi sonlandırmaz. Eğer Türkiye hakları saygı duyan ülkeler arasında sayılmak istiyorsa polis şiddeti son bulmalı ve hükümet protestocularla konuşmalıdır” yorumunu yaptı.

  Dün meydanda yaşanan olaylar raporda şu şekilde yer aldı: İstanbul Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre müdahalenin amacı yasal olmayan organizasyonların Atatürk Kültür Merkezi üzerine astığı bayrak ve afişlerin indirilmesiydi. Akşam Taksim Meydanı ve çevresindeki sokaklarda gerçekleşen protestolarda HRW on binlerce kişilik kalabalığa polis defalarca biber gazı ile müdahalede bulundu.

  Örgüt, tazyikli su ve biber gazı kullanan polisle taş atan ve molotof kokteyli kullanan bir grup protestocunun çatıştığına raporda yer verirken “Protestocuların büyük çoğunluğu Gezi Parkı’ndaki barışçıl eylemlerini sürdürdü” denildi.

  Çağlayan Adliyesi’nde oturma eylemi yapmak isteyen avukatlara polisin yaptığı müdahaleye de yer verilen raporda 45 avukatın gözaltına alındığı, sonrasında akşam saatlerinde avukatların tamamının salıverildiği anlatıldı.

  Raporda dünkü olaylarda 70 kişinin gözaltına alındığı ancak gözaltılarla ilgili yeterli bilgi alınamadığı ve sayının artabileceği belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı