Gündem Haberleri

  Uluslararası Krizler Grubu'ndan Kerkük uyarısı

  Hürriyet Haber
  28.10.2008 - 13:25 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Uluslararası Krizler Grubu, "Irak'taki görece sükunet ve barışın, petrol zengini Kerkük kenti ve diğer tartışmalı topraklarda ortaya çıkan Arap-Kürt anlaşmazlıkları nedeniyle tehdit altında olduğunu" iddia etti.

  Grubun raporunda, tartışmaların ülkeyi her an büyük bir mezhep savaşına sürükleyebileceği öne sürüldü.

  Raporda toprak tartışmalarının Irak'taki siyasi gelişmeleri engellediği belirtildi, petrol gelirlerinin paylaşımına olanak sağlayacak yasanın onaylanması ve kritik yerel seçimler gibi engellenen gelişmeler buna örnek olarak sıralandı.

  Rapor yazarları, Arap-Kürt anlaşmazlığının tarihinin Birinci Dünya Savaşı sonrasına kadar uzandığı görüşüne de yer verdi.

  Raporda, olası bir iç savaşın, Irak'ın yeniden inşasına olumsuz etki yapacağına, bölge ülkeleri Türkiye ve İran'ı da içine çekebileceğine işaret edildi.
  Yazarlar, muhtemel iç savaşın 2005-2007 yıllarında Şiiler ile Sünniler arasında çıkan mezhep çatışmalarının bir benzeri olabileceği, hatta o çatışmaların bile ötesine geçebileceği uyarısında da bulundu.

  Anlaşmazlığın merkezinde 900 bin Kürt, Arap ve Türkmen'in yaşadığı ve ülkenin en büyük petrol üretim sahalarından birinin üzerinde kurulu Kerkük'ün bulunduğuna işaret edilen raporda, Kerkük'ün, bölgesel yönetimin kontrolündeki bölgenin dışında bulunduğu, ancak peşmergeler tarafından idare edildiği hatırlatıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı