Gündem Haberleri

  Uluslararası ilk kitap fuarı açıldı

  Hürriyet Haber
  21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'un ilk uluslararası kitap fuarı, önceki gün Yeşilköy'deki CNR Dünya Ticaret Merkezi'nde açıldı. Açılışa Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın yanısıra, Dünya Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri J.A. Koutchoumov ile Che Guevera'nın fotoğrafçısı olarak tanınan Alberto Korda da katıldı.

  Kültür Bakanı İstemihan Talay açılışta yaptığı konuşmada, özel sektörün fuarcılık alanında yaptığı gelişmenin övülmesi gerektiğini, Frankfurt Kitap Fuarı gibi bir fuar yapma hayalinin gerçeğe dönüşmesinden memnun olduğunu belirtti.

  İngiliz Yayıncılar Birliği'nin Uluslararası Fuarlar listesine girerek internette 23 kitap fuarı arasında yeralan 1. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 29 Mart tarihine kadar sürecek.

  Fuar kapsamında 1968 Kuşağı hareketinin 30'uncu yıldönümü, Cumhuriyet'in 75'inci yıldönümü, Türkiye'de Latin alfabesinin kabul edilişinin 70'inci yılı, Bertolt Brecht'in doğumunun 200'üncü yılı nedeniyle de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

  Yeşilköy'deki fuara katılmak isteyenler için Taksim Atatürk Kültür Merkezi, Mecidiyeköy ve Bakırköy'den her saat başı ücretsiz otobüs seferleri yapılacak. Hafta içi hergün yapılacak bu seferlere, sadece cumartesi-pazar günleri Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü'nün önünden kalkan servis araçları da eklenecek.

  Kitap Fuarı’nın açılışını Kültür Bakanı İstemihan Talay, Dünya Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri J.A. Koutchoumov ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Atıl Ant birlikte yaptılar. (Fotoğraf: Saim Bozer)

  Kitap Fuarı'nda Bugün

  TÜRKİYE'de kültür politikaları konulu panel, saat 14.00 ile 16.00 arasında. Doğan Hızlan'ın yöneteceği panele Ercan Karakaş, Gencay Gürün, Agah Oktay Güner konuşmacı olarak katılıyor.

  ROMAIN Goupil'in yönetmenliğini yaptığı 30 Yaşında Ölmek adlı belgesel film saat 17.00'den itibaren gösteriliyor.

  JACQUES Juillard'ın katılacağı 68 Mayıs'ı Çerçevesinde Toplumsal ve Düşünsel Hareketler konulu söyleşi saat 18.00'de başlayacak.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı