Gündem Haberleri

  Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni tanıma çağrısı

  Ankara
  01.02.2005 - 12:38 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu (CICC), Türkiye’ye Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) anlaşmasını onaylaması yönünde çağrıda bulundu. CICC, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuda mektup gönderdi.

  CICC’den yapılan açıklamada, Uluslararası Af Örgütü’nün başlattığı kampanya çerçevesinde, Türkiye’nin "hukukun üstünlüğü ve adalete bağlılığını kanıtlayarak" soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarını yargılama yetkisine sahip Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni tanıma çağrısında bulundu.

    

  Açıklamada, AB üyeliğine aday ülkeler arasında, Roma Statüsüne taraf olmamış tek ülkenin Türkiye olduğu vurgulanarak, Türkiye’nin özellikle Ekim 2005’de başlayacak AB üyelik müzakerelerine bağlı olarak, Roma Statüsü’nü öncelikli ele alması gereğine işaret edildi.

    

  Türkiye’de sevindirici gelişmeler olduğuna vurgu yapılan açıklamada, örnek olarak, Türkiye’nin 2004 yılının başında "UCM dostlarına" katılması ve Türk vatandaşlarının UCM’ye teslim edilmesine olanak tanıyan 38. Madde değişikliği gösterildi.

    

  Başbakan Erdoğan’ın "Yakında Türkiye UCM Statüsünü onaylayacak ve Uluslararası Mahkeme Sözleşmesinin bir parçası olacak" sözlerinin hatırlatıldığı açıklamada, Türkiye’nin UCM anlaşmasına katılmasını ümidi vurgulandı.

   

  TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİ ÖZENDİREBİLİR

   

  CICC Avrupa Koordinatörü Irune Aguirrezabal,"Türkiye’nin UCM’ne katılmasınınuluslararası hukuk düzeninin geliştirilmesinin yanı sıra başta Ermenistan, Azerbaycan ve Lübnan gibi komşuları olmak üzere, bölgede mahkemeye desteğin artmasına da yardımcı olabileceğinin" altını çizdi.

   

  ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ NEDİR?

   

  Dünyanın ilk daimi ceza mahkemesi olma özelliğini taşıyan UCM, 1 Temmuz 2002 yılıdan Roma Statüsü’nün kabul edilmesinin ardından Lahey’de kuruldu.

    

  Kurulmasından önce işlenen suçlarla ilgili yargı yetkisine sahip olmayan UCM’nin yargı yetkisi Roma Statüsünü onaylamış ülkelerin toprakları ve vatandaşları üzerinde etkili. Bugüne kadar 97 üye sahip olan UCM’ne Çek Cumhuriyeti hariç, Avrupa Birliği üye ülkelerinin tamamı üye bulunuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı