Gündem Haberleri

  'Uluslararası Caz Günü' 30 Nisan'da İstanbul'da

  Hürriyet Haber
  29.09.2012 - 13:33 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) ilan ettiği "Uluslararası Caz Günü" etkinliklerinin ikincisi 30 Nisan'da İstanbul'da gerçekleştirilecek.

  Kasım 2011'de düzenlenen 36. Genel Konferansı'nda 30 Nisan'ın "Uluslararası Caz Günü" olarak ilan edilmesini kararlaştıran UNESCO, bu yıl gerçekleştirilecek İkinci Uluslararası Caz Günü etkinliklerine evsahibi olarak İstanbul'un seçildiğini açıkladı.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İkinci Uluslararası Caz Günü" için İstanbul'un tercih edilmiş olmasının büyük memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, şöyle denildi:

  "Dünyanın en tanınmış caz festivallerinden ikisine uzun yıllardır başarıyla evsahipliği yapan İstanbul, 30 Nisan 2013 günü çeşitli ülkelerden caz sanatçılarının ve cazın gelişimine katkıda bulunan şahsiyetlerin katılımıyla kültürel diplomasi ve tanıtım açısından unutulmaz bir uluslararası etkinliğe sahne olacaktır. Doğum yeri ABD olmakla birlikte, yıllar içinde evrensel bir nitelik kazanan caz müziğinin farklı kültürler arasında diyalog ve anlayışın kuvvetlendirilmesine yaptığı katkıların kutlanacağı bu önemli faaliyet, aynı zamanda, cazın özgürlük, barış ve kardeşlik mesajının İstanbul'dan küresel bir izleyici kitlesine aktarılmasını sağlayacaktır. Ayrıca caz müziğine emeği geçmiş Ahmet Ertegün, Nesuhi Ertegün ve Arif Mardin gibi evrensel değerlerimizin anısını gelecek kuşaklarda yaşatacak bir köprü görevi görmesine katkı sağlayacaktır."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı