Gündem Haberleri

  Ulusalcı cephede 2 parti kaldı

  Hürriyet Haber
  03.04.2004 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi ve Bağımsız Cumhuriyet Partisi'nin birleşme çalışmaları hızlanırken, diğer "ulusalcı" partilere yapılan çağrılar "şimdilik" yanıtsız kaldı. CDP'nin 10 Nisan'da toplanacak olan Kurucular Kurulu toplantısında, CDP-BCP birleşmesi için karar alınması bekleniyor.

  Yerel seçimler sonrası Türkiye'nin "solu" yine hareketlendi. CHP'de muhalifler çalışmalarına hız verirken, parlamento dışındaki "ulusalcı cephe" de birleşme sancıları yaşıyor. Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi (CDP) ve Bağımsız Cumhuriyet PartisiBCP) birleşme çalışmalarını hızlandırdı.

  Birleşmenin geniş katılımlı olması için yapılan çağrılara ise diğer "ulusalcı" partiler "şimdilik" yanıt vermedi. CDP'nin 10 Nisan'da toplanacak olan Kurucular Kurulu toplantısında CDP-BCP birleşmesi için karar alınması bekleniyor.

  CDP'de Yekta Güngör Özden'in istifası ile boşalan Genel Başkanlık görevine vekaleten getirilen Erdoğan Bakkalbaşı, partisinin gelecek hafta Kurucular Kurulu toplantısı yapacağını ve BCP ile birleşme protokolüne son noktayı koyacaklarını bildirdi.

  "ÇATI CHP OLSUN"

  Bakkalbaşı, yeni bir parti kurmak yerine CHP çatısı altında örgütlenmek istediklerini belirtirken, "CHP'deki değişiklikleri yakından izleyeceğiz. CHP'nin hem tarihi kökeni var, hem ilkeleri var. Atatürk'ün partisi olduğu için halkta da merkezin CHP olması yönünde bir talep var" diye konuştu.

  DSP'nin de kendileriyle birlikte hareket etmesi gerektiğini belirten Bakkalbaşı, "DSP'nin bizimle birlikte hareket etmesi gerekir. Ancak şimdiki yönetim kadrosu birleşme yanlısı değil. Kurultay sonuçları bizim için önemli" dedi.

  BCP: CHP GÜNDEMİMİZDE YOK

  BCP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Sina Akşin ise, CHP'ye sıcak bakmadıklarını belirtirken, partisi için önemli olanın ilkeler olduğunu belirtti. Akşin, "Atatürkçü ilkeler çerçevesinde birleşme olacaksa bu olabilir. İşçi Partisi daha ziyade temelde bir sosyalist partidir. Onlarla bir işbirliği yapılabilir ancak birleşme olmaz. CHP Atatürkçü ve ulusalcı bir çizgiye gelirse tabiki değerlendiririz" diye konuştu.

  "Birleşme başka işbirliği başka" diyen Akşin, MHP ile bile ittifak yapabileceklerini kaydetti.

  PERİNÇEK: KUVAYİ MİLLİYE'DE BİRLEŞİLMELİ

  Ulusal partilerin tek bir çatı altında toplanmasına yönelik çalışmalar konusunda kendilerine henüz resmi bir teklif gelmediğini belirten İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de, BCP ve CDP'nin birleşme çalışmalarını iyi bir gelişme olarak değerlendirdi. Perinçek, Türkiye'nin bağımsızlığı ve Atatürk devrimlerinin tamamlanması için yapılacak her işe İşçi Partisi'nin sıcak baktığını ifade etti.

  Perinçek, parti birleşmelerinden çok halkın çok güçlü bir şekilde "Kuvayi Milliye" anlayışı etrafında toplanacağını öne sürdü.

  ÖZDEN: BİR SONUÇ ALINAMAZ

  CDP eski Genel Başkanı Yekta Güngör Özden ise, birleşme çalışmalarının sonuçsuz kalacağını öne sürdü. Özden, bu çalışmaların seçimlerden önce yapılması gerektiğine işaret etti. Özden, "Ben bu çalışmaların sonuçlanacağını zannetmiyorum. İki partiyle de ulusalcı bir cephe yaratılamaz. Bizi dinleselerdi böyle olmazdı" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı